Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Także w tym roku mieszkańcy Rzymu i turyści przybędą, aby modlić się i wspominać to, co wydarzyło się w IV wieku. 5 sierpnia uczczą rocznicę Poświęcenia Bazyliki matki Bożej Większej - jednej z czterech rzymskich bazylik papieskich.
Śnieg w środku lata
Dokładnie przed 1662 laty, 5 sierpnia 358 roku, Dziewica Maryja ukazała się we śnie papieżowi Liberiuszowi i patrycjuszowi Janowi, prosząc o zbudowanie kościoła w miejscu, jakie wskaże. Rankiem, 5 sierpnia, Eskwilin (jedno z siedmiu rzymskich wzgórz) został cudownie osłonięty śniegiem. Od tego czasu wydarzenie wspominane jest przez Rzymian jako "cud śniegu". To święto ponownie będzie celebrowane w tym roku.
Program
Triduum przed świętem rozpoczęło się w niedzielę, 2 sierpnia. Codziennie celebrowana jest Eucharystia, śpiewane są nieszpory i odmawiany jest różaniec. W środę, 5 sierpnia, pod przewodnictwem archiprezbitera Bazyliki, kard. Stanisława Ryłko, zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Podczas śpiewu "Chwała na wysokości Bogu" będzie miał miejsce tradycyjny "deszcz kwiatów" na pamiątkę śniegu z roku 358. Drugim nieszporom przewodniczyć będzie ks. prałat Piero Marini. Podczas śpiewu Magnificat powtórzy się deszcz kwiatów.
Bazylika
Santa Maria Maggiore jest jedną z czterech rzymskich bazylik papieskich i jako jedyna zachowała strukturę wczesnochrześcijańską. Jej dzwonnica w stylu romańskiego renesansu, została zamówiona przez Grzegorza IX po powrocie z Awinionu, a jeden z pięciu dzwonów - "zaginiony" - każdego wieczoru, o godzinie 21:00, wzywa wiernych na modlitwę. Zbudowana z trzech naw, charakteryzuje się lekkością i regularnym stylem między innymi dzięki marmurom Witruwiusza, z których została zbudowana. Posiada wspaniałe, znane na całym świecie freski i wykonane na zamówienie Sykstusa III mozaiki z V wieku. Wzdłuż naw i na łuku triumfalnym możemy podziwiać cztery cykle historii świętej. Ich bohaterami są Abraham, Jakub, Mojżesz i Jozue, wreszcie dzieciństwo Chrystusa.
Salus Populi Romani
W Bazylice, w kaplicy po prawe stronie, znajduje się drogi ludowi rzymskiemu wizerunek Matki Bożej, Salus Populi Romani - zbawienie ludu rzymskiego. Jej szczególnym czcicielem jest papież Franciszek. Pierwszy raz przybył tu 14 marca 2013 roku, dzień po wyborze. Te wizyty stały się tradycją, powtarzaną przed i po każdej pielgrzymce, gdy papież przybywa, by dziękować Salus Populi Romani.