Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Rozważania na Tydzień Misyjny 2021, przygotowane przez Papieskie dzieła Misyjne.
Wprowadzenie
Rozważanie tajemnic różańcowych to kontemplacja życia Jezusa i Maryi, dająca możliwość osobistego spotkania z Bogiem. W życiu codziennym ta obecność kochającego Ojca pomaga nam wypełniać nasze powołanie i zobaczyć miłość Boga w otaczającym nas świecie.
1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa
Tajemnica człowieczeństwa, która objawiła się w Chrystusie, jest tajemnicą wielkości każdego człowieka. Bóg powołał nas do wiecznego życia w Jego chwale. Zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią objawia Bożą miłość względem wszystkich ludzi. Jezus jest Życiem wiecznym. Przeszedł przez śmierć, abyśmy my także mogli żyć bez cienia śmierci. Przyjmując Ewangelię Chrystusa, człowiekiem w rzeczywistości królestwa Bożego, w której mamy osiągnąć pełnię Chrystusa, być Jego braćmi i umiłowanymi dziećmi Boga Ojca.
2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa
Pan Jezus nie wrócił do chwały Ojca, aby być w niej sam. Miłość, która sprowadziła Go na ziemię, przeprowadziła przez zbawczą dla nas mękę i obudziła do życia wiecznego, została wlana do naszych serc. Ona ma moc przyciągania nas tam, gdzie Chrystus przebywa. Wniebowstąpienie Pana Jezusa pokazuje możliwość wejścia do nieba wszystkich, którzy dają się prowadzić przez Jego Ducha.
3. Zesłanie Ducha Świętego
Zesłanie Ducha Świętego poprzedziło wspólnotowe trwanie na modlitwie apostołów i uczniów Chrystusa. Wydarzenie Pięćdziesiątnicy
ukazuje rzeczywistość trwałej relacji pomiędzy Bogiem i Kościołem. Modlitwa we wspólnocie Kościoła otwiera na przyjęcie Ducha Świętego. Wyraża pragnienie przynależności do Boga i opowiadanie się za Nim. Prowadzi do wypełnienia serc zebranych osób Duchem Bożym i oddaniem Bogu ludzkiego ducha.
4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Skromne życie Maryi, całkowicie oddane woli Bożej, zaowocowało świętością i nieskazitelnością. Było przekraczaniem ciemności świata i chodzeniem w światłości Boga, z tęsknotą za pełnią. Przejście do niebieskiej chwały Maryi to konsekwencja Jej wolnych wyborów i czynów. Jest wyrazem miłości Boga względem człowieka oddanego Mu bez reszty.
5. Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi
Bóg jest Królem. W Jego chwale współkrólują wszyscy, którzy przyjęli dar zbawienia w Chrystusie i poszli za Nim drogą przez Niego utorowaną. Przyjęcie bezwarunkowej Bożej miłości i trwanie w niej bez lęku, nawet gdy w grę wchodzi utrata doczesnych dóbr i zaszczytów, konsekwentnie wywyższa nas w niebieskiej chwale. Ukoronowanie Maryi to potwierdzenie tej prawdy.
S. Maria Estera, Służebnica Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |