Podążając za Wyprzedzającym nas...

Wielki Post 2023 z Benedyktem XVI.

„Rodząc się w Betlejem Bóg stał się dzieckiem, małe stało się wielkie, wielkie stało się bliskie, ludzkie i dotykalne. Wierzymy, iż rodząc się w Betlejem, Bóg wstąpił w ten świat i już samo to ściągnęło odrobinę światła ku ludziom, którzy o własnych siłach nie byli w stanie przyjąć tego orędzia.

Z Wielkanocą jest inaczej: Bóg nie wchodzi tutaj w nasze swojskie życie, lecz przełamuje jego granice, wkraczając w nowy obszar po tamtej stronie śmierci. Nie idzie już z nami, lecz wyprzedza nas i wśród tej niezbadanej przestrzeni trzyma pochodnię, aby dodać nam odwagi w podążaniu za Nim” (Józef Kardynał Ratzinger, Tajemnica Jezusa Chrystusa, s. 108).

Pytany w połowie pontyfikatu dlaczego publikuje tak mało encyklik i dokumentów, Benedykt XVI miał odpowiedzieć: „Jan Paweł II zostawił nam tak bogatą spuściznę; czytajmy jego teksty, rozważajmy, zastanawiajmy się jak żyć jego ewangelicznym przesłaniem”. Tę uwagę śmiało możemy do jej Autora. Dziesiątki książek, setki artykułów, wreszcie katechezy i inne dokumenty, są bogactwem i – posługując się jego językiem – pochodnią, dodającą odwagi w podążaniu za Jezusem. Oczywiście nie da się w krótkim czasie zaprezentować całego bogactwa nauczania zmarłego papieża. Ale możemy na każdy tydzień Wielkiego Postu wybrać jedną perełkę, by odkryć w jaki sposób Jezus historyczny wyprzedza nas dziś i działa w sakramentach Kościoła. Dlatego sięgniemy do Katechizmu Kościoła Katolickiego (zmarły papież odpowiadał za jego redakcję), następnie do katechez Benedykta XVI o każdym z sakramentów, by kolejny tydzień zakończyć refleksją o roli, miejscu i sprawowaniu tegoż sakramentu w naszych wspólnotach.

Wspólnotach, bo – jak podkreśla Franciszek w tegorocznym Orędziu na Wielki Post – za Jezusem nigdy nie idziemy w pojedynkę. Zawsze wespół z innymi.

W piątym tygodniu Wielkiego Postu zaprosimy Czytelników na rekolekcje. Tym razem ich centralna postacią będzie Święta Jadwiga, królowa. Ksiądz prof. Jacek Urban pomoże nam zrozumieć jak podążając jej śladem zmierzyć się z sytuacjami kryzysowymi w naszym życiu osobistym, kościelnym, społecznym.

Odwiedzający nasz portal będą także mogli skorzystać z propozycji, przygotowanych przez redaktorów Gościa Niedzielnego. Klikając na umieszczony w prawej kolumnie baner: „W krzyżu miłości nauka” zostaniemy przeniesieni na podstronę z rozważaniami, będącymi rozszerzeniem tekstów, opublikowanych w wydaniu papierowym.

Zapraszamy do wspólnego podążania drogą Wielkiego Postu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Kwiecień 2024
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Pobieranie... Pobieranie...