Nowość Paschy Chrystusa

Zwrot "pokój wam" - po hebrajsku szalom - zawiera i streszcza w jakimś sensie całe orędzie wielkanocne. Przypominamy katechezę Świętego Jana Pawła II, wygłoszoną 23.04.2003r.

Oto polski tekst katechezy papieskiej:

1. Wielka jest radość Kościoła ze zmartwychwstania Chrystusa w tych dniach Oktawy Wielkanocy. Po męce i śmierci na krzyżu żyje On teraz na zawsze i śmierć nie ma nad Nim żadnej władzy.

We wszystkich stronach świata wspólnota wiernych wznosi ku niebu pieśń chwały i wdzięczności wobec Tego, który uwolnił człowieka z niewoli zła i grzechu przez odkupienie, którego dokonało Słowo wcielone. Wyraża to także wysłuchany przez nas przed chwilą Psalm 136, będący wspaniałym hymnem ku czci dobroci Pana. Miłosierna miłość Boga ujawnia się w pełni i ostatecznie w Tajemnicy Paschalnej.

2. Po swym zmartwychwstaniu Pan ukazuje się wiele razy uczniom i wielokrotnie spotyka się z nimi. Ewangeliści przytaczają rozliczne epizody, z których przebija zdumienie i radość świadków tak cudownych wydarzeń. Zwłaszcza Jan uwydatnia pierwsze słowa, jakie zmartwychwstały Nauczyciel skierował do uczniów.

"Pokój wam", mówi On, wchodząc do Wieczernika i powtarza to pozdrowienie jeszcze trzy razy (por. J 20, 19.21.26). Możemy powiedzieć, że zwrot "pokój wam" - po hebrajsku szalom - zawiera i streszcza w jakimś sensie całe orędzie wielkanocne. Pokój jest darem, ofiarowanym ludziom przez zmartwychwstałego Pana, i jest on owocem nowego życia, zapoczątkowanego przez Jego zmartwychwstanie.

Pokój zatem utożsamia się z "nowością", jaką wniosła w historię Pascha Chrystusa. Rodzi się on z głębokiej odnowy serca człowieka. Nie jest więc wynikiem ludzkich wysiłków ani nie można go osiągnąć tylko przez porozumienia między ludźmi i instytucjami. Jest on raczej darem, który należy przyjąć wielkodusznie, z troską strzec oraz dojrzale i odpowiedzialnie pozwalać mu przynosić owoce. Jakkolwiek bolesne byłyby okoliczności i silne napięcia i konflikty, nic nie może oprzeć się skutecznej odnowie przyniesionej przez zmartwychwstałego Chrystusa. To On jest naszym pokojem. Jak czytamy w Liście św. Pawła do Efezjan, przez swój Krzyż obalił On wrogość, "aby z dwóch [rodzajów ludzi] stworzyć w sobie jednego nowego człowieka, wprowadzając pokój" (2,15).

3. Tydzień Wielkanocny, przeniknięty światłem i radością, zakończy się w przyszłą niedzielę niedzielą in Albis, zwaną również Niedzielą Bożego Miłosierdzia. Wielkanoc jest doskonałym wyrazem tego miłosierdzia Boga, który "lituje się nad swymi sługami" (Ps 136 [135],14).

Swoją śmiercią na Krzyżu Chrystus pojednał nas z Bogiem i położył na świecie podwaliny pod braterskie współżycie wszystkich. W Chrystusie krucha i spragniona szczęścia istota ludzka wykupiona została z niewoli Złego i śmierci, które przynoszą smutek i ból. Krew Odkupiciela zmyła nasze grzechy. W ten sposób doświadczyliśmy odnowicielskiej mocy Jego przebaczenia. Miłosierdzie Boże otwiera serce na przebaczenie braciom, a właśnie przez przebaczenie okazane i otrzymane buduje się pokój w rodzinach i w każdym innym środowisku życia.

Z przyjemnością ponawiam moje najserdeczniejsze życzenia wielkanocne dla wszystkich was i jednocześnie zawierzam wasze rodziny i wasze wspólnoty niebieskiej opiece Maryi, Matki Miłosierdzia i Królowej Pokoju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Grudzień 2024
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Pobieranie... Pobieranie...