Przepustka

Katechizm Kościoła Katolickiego nie zna czegoś takiego jak sakramenty dojrzałości chrześcijańskiej.

Dyskusja o bierzmowaniu z reguły zaczyna się pod koniec maja, w okresie poprzedzającym Zesłanie Ducha Świętego. To wtedy dziennikarze wszelkiej maści wyruszają w Polskę, badając stan świadomości i poziom przygotowania kandydatów. Od lat, niezmiennie, wraca ta sama teza, że dla wielu młodych jest to sakrament pożegnania z Kościołem. Wracają też pytania o formę przygotowań i najlepszy dla młodych czas przyjęcia sakramentu.

W tym roku dyskusję być może przyspieszy wydarzenie, od kilku tygodni będące na celowniku mediów. Ślub księcia Williama z Kate Middleton. Oto dziś pojawiła się informacja, że zacna narzeczona przyjmie w prywatnej kaplicy sakrament bierzmowania, by – jak donosi brytyjski The Guardian – w sposób pełny wejść do królewskiej rodziny. Co prawda królewski rzecznik mówi o staniu się pełnoprawnym członkiem angielskiego Kościoła, a reszta jest już dopowiedzią redaktorów i streszczeniem oficjalnej informacji, niemniej jednak to właśnie dopowiedzenie sprawiło, że w pamięci odżyły deklaracje, jakie wielokrotnie słyszałem od kandydatów do bierzmowania. Trzeba ten sakrament przyjąć, żeby potem nie było kłopotów ze ślubem. Czyli chroniąca przed komplikacjami polisa i zarazem przepustka, dająca gwarancję bezproblemowego zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego.

Porównując rozbieżności między wypowiedzią rzecznika i streszczeniem tej wypowiedzi przez dziennik przypomina się znany poeta rewolucyjny i jego wiersz o tych, którzy inaczej mówią a inaczej myślą. Podobne skojarzenia nasuwają się, gdy analizujemy obrzędy sakramentu i zestawiamy je z oczekiwaniami młodych. Te rozbieżności nie dziwią, gdy uświadomimy sobie teologiczny zamęt, tak bardzo obecny w przygotowaniach do bierzmowania. Młodzi przecież co chwila słyszą, że w momencie przyjęcia go staną się dojrzałymi chrześcijanami. To stwierdzenie pojawia się w katechezach, publikacjach, homiliach i przy okazji wszelkich dyskusji na ten temat. Tymczasem Katechizm Kościoła Katolickiego nie zna czegoś takiego jak sakramenty dojrzałości chrześcijańskiej. Są sakramenty inicjacji, inaczej nazywane sakramentami wtajemniczenia – chrzest, bierzmowanie, eucharystia; są sakramenty w służbie wspólnoty – kapłaństwo i małżeństwo; są wreszcie sakramenty uzdrowienia – czyli pokuta i sakrament chorych. Czwartej grupy sakramentów nie ma. Raz tylko słowo dojrzałość pojawia się w Katechizmie. „Jeśli mówi się czasem o bierzmowaniu jako sakramencie dojrzałości chrześcijańskiej, to nie należy mylić dojrzałego wieku wiary z dojrzałym wiekiem rozwoju naturalnego” (KKK1308).

Warto myśleć o bierzmowaniu w tej właśnie teologicznej perspektywie Katechizmu i w niej osadzać całe przygotowanie. Inaczej stanie się on – jak w tytule – przepustką. Ze wszystkimi związanymi z nią skojarzeniami. Bo przepustka jest nie tylko dokumentem, uprawniającym do wejścia. W żargonie wojskowym jest również dokumentem, uprawniającym do opuszczenia jednostki i udania się na urlop.


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • +antysmok
  14.04.2011 23:40
  Moda na Bierzmowanie po Pierwszej Komunii przyszła jakość z Francji w XVIII czy XIX wieku. Wcześniej Sakrament ten był udzielany po Chrzcie Św. a na pewno przed Pierwszą Komunią (bo czekano na jakiegoś biskupa, który mógł jedynie tego dokonać).
 • Viator
  15.04.2011 12:12
  Do antysmoka... Tyle że zdaje się pierwszej komunii udzielano wtedy ciut później. Pewnie autor komentarza, ksiądz Lewandowski, wie dokładniej jak to było i o jakim wieku przyjmowania bierzmowania mówimy.

  W każdym razie faktem jest, ze chyba z tym sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, to coś się nam dziś pomieszało....
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Lipiec 2018
  N P W Ś C P S
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  Pobieranie...