Katechumeni w przededniu chrztu

Dokładnie 2.952 dorosłych przyjmie w tym roku chrzest we Francji. W Stanach Zjednoczonych będzie ich kilkadziesiąt tysięcy. Prawie wszyscy otrzymają sakramenty inicjacji chrześcijańskiej, a więc obok chrztu również bierzmowanie i pierwszą Komunię, podczas liturgii Nocy Paschalnej.

Taka liczba nowo ochrzczonych Francuzów powtarza się w ostatnich latach stale. Około dwóch trzecich z nich to kobiety. Najliczniejsi mają od 25 do 29 lat, a w ogóle 60 proc. z nich nie przekracza tym razem 35. roku życia. 56 proc. urodziła się w rodzinach chrześcijańskich, głównie katolickich. Jednak 4 proc. przyjmujących w tym roku chrzest we Francji to konwertyci z islamu. „Większość katechumenów uważa, że w dzisiejszym społeczeństwie nie jest łatwo deklarować się jako katolik” – powiedział bp Jean-Claude Boulanger. Jest on we francuskim episkopacie odpowiedzialny za katechumenat dorosłych przygotowujących się do chrztu.

Kościół w Stanach Zjednoczonych realizuje z powodzeniem program tzw. rytu inicjacji chrześcijańskiej dla dorosłych (RCIA). Wyznacza on duchową drogę przygotowania, która w zależności od potrzeb trwa od roku do dwóch lat. W czasie zwanym katechumenatem neofita poznaje Chrystusa i realną wspólnotę chrześcijańską. Przechodzi przez cztery etapy: przebudzenia, formowania, wzrostu i wejścia do wspólnoty Kościoła przez sakramenty.

Kandydaci do chrztu pochodzą z różnych środowisk, kultur, ras, religii i światopoglądów. W tegorocznej grupie jest m.in. była administratorka kliniki aborcyjnej, 18-letnia żołnierka służąca w piechocie morskiej, muzułmanka, która przeżyła huragan Katrina, czy ekskomunista z Kuby. Często wraz z rodzicami przygotowują się do chrztu dzieci. W Kalifornii wspólnie przystąpi do tego sakramentu siedmioosobowa rodzina. Zdarza się też często, że śladem rodziców po kilku latach podążają dzieci – zauważa się w materiałach opublikowanych przez episkopat USA.

Najliczniejsze grupy katechumenów przygotowują się w stanach południowych oraz w wielkich amerykańskich metropoliach. W Teksasie w diecezji Galveston-Houston przystąpi do chrztu prawie dwa i pół tysiąca osób. Natomiast w Nowym Jorku przygotowuje się 1,6 tys. katechumenów. W ubiegłym roku chrzest przyjęło ponad 43 tys. dorosłych Amerykanów. Jednocześnie ochrzczono 857 410 dzieci.

Oprócz katechumenów, czyli osób, które nigdy nie były ochrzczone, w USA trwają również przygotowania tzw. kandydatów, którzy będąc ochrzczonymi, chcą po latach wejść w pełną komunię życia w Kościele katolickim. Ta grupa uzupełnia na katechezach wiedzę religijną i przygotowuje się do przyjęcia brakujących sakramentów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Lipiec 2018
  N P W Ś C P S
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  Pobieranie...