W Rzymie trwa dwudniowe seminarium nt. przeżywania sakramentu pojednania. Jest ono organizowane przez Penitencjarię Apostolską. To propozycja dla wszystkich przychodzących do konfesjonału, aby zgłębić, czym tak naprawdę jest spowiedź. W konfesjonale „może dojść do spotkania z miłosierną miłością Boga; tam człowiek może odrodzić się na nowo i zrozumieć, jak bardzo Panu Bogu na nas zależy” – podkreśla ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej.
Duchowny wyjaśnia, że to już druga edycja seminarium, które powstało w bardzo ciekawych okolicznościach. Otóż penitencjaria od lat prowadzi kursy dla spowiedników i napływały do niej prośby o pozwolenie na uczestnictwo w tych wydarzeniach od świeckich studentów uczelni kościelnych. Teraz stworzono specjalną przestrzeń właśnie dla tych, co przyklękają przy kratkach konfesjonału. Uczestników czekają ciekawe prelekcje, dotyczące tematów różnicy między spowiedzią a towarzyszeniem duchowym, wadze rachunku sumienia, a także przejścia od traktowania spowiedzi jako obowiązku do odkrycia jej jako łaski. To ostatnie zagadnienie rozwinie ks. prał. Krzysztof Nykiel.
„Podczas tegorocznego seminarium formacyjnego cztery osoby, trzy niewiasty i jeden mężczyzna, będą mówiły o doświadczeniu Bożego miłosierdzia w swoim życiu. To są osoby, które naprawdę w swoim życiu doznały Bożego miłosierdzia i stały się po autentycznym nawróceniu wspaniałymi apostołami Bożego miłosierdzia. Świadczą o tym na co dzień nie tylko słowami, ale przede wszystkim pięknym życiem. Nawrócenie nastąpiło nieraz po bardzo, bardzo wielu latach. […] O miłosiernej miłości Boga tak często naucza papież Franciszek. […] Myślę, że Ojciec Święty zwraca naszą uwagę na ten aspekt, dlatego że miłosierdzie Boże jest sercem orędzia ewangelicznego. Jezus przyszedł, aby zbawić tych, którzy się zagubili, a nie potępić. Papież podkreśla prawdę, że Bóg jest Ojcem nieskończonym, miłosiernym, zawsze oczekującym, gdyż chce wzbudzić w sercach ludzi dobrej woli zaufanie, nadzieję na to, że w życiu zmiany są możliwe zawsze. Zawsze jest czas na nawrócenie i zbawienie.“
Seminarium organizowane przez penitencjarię jest bezpłatne. Uczestnictwo na żywo wymaga rejestracji na stronie instytucji. Zdalnie można zaś śledzić wykłady na kanale YouTube Dykasterii ds. Komunikacji.