Wkroczenie w nowe życie (Rz 6,4)

Pomoc duszpasterska do celebracji 24 Godzin dla Pana (8-9 marca 2024), przygotowana przez Dykasterię ds. Ewangelizacji.

Ze wstępu

«Wkroczenie w nowe życie» (Rz 6,4) to motto wybrane przez Papieża Franciszka na obchody tegorocznych 24 GODZIN DLA PANA. W tych słowach Apostoła słyszymy to, co Ojciec Święty powiedział w Liście apostolskim Misericordia et misera: «Miłosierdzie odnawia i dokonuje odkupienia, ponieważ jest to spotkanie dwóch serc: Serca Bożego, które wychodzi na spotkanie serca człowieka. To drugie się rozpala, a to pierwsze je uzdrawia: serce z kamienia przekształca się w serce z ciała (por. Ez 36,26), zdolne do kochania pomimo swego grzechu. Tutaj człowiek dostrzega, że jest naprawdę „nowym stworzeniem” (por. Ga 6,15): jestem kochany, więc jestem; otrzymałem przebaczenie, a więc odradzam się do nowego życia; doświadczyłem miłosierdzia, a zatem staję się narzędziem miłosierdzia» (nr 16).

Przebaczenie jest znakiem miłości, jest jej kulminacją, ponieważ każdy z nas wie, że potrzebuje przebaczenia i potrzebuje stawać się z kolei narzędziem przebaczenia dla innych. Kiedy kochasz działaj tak, aby ukochana osoba mogła na nowo odrodzić swoje życie w komunii – w relacji pełnej i doskonałej. 24 GODZINY DLA PANA świadczą właśnie o tym.

Celem tej broszurki jest przedstawienie kilku sugestii, które pozwolą parafiom i wspólnotom chrześcijańskim przygotować się do udziału w tej inicjatywie. Są to oczywiście propozycje, które można dostosować do lokalnych potrzeb i zwyczajów.

W piątkowy wieczór 8 marca i przez całą sobotę 9 marca istotne byłoby nadzwyczajne otwarcie kościoła, umożliwiające przystępowanie do spowiedzi, najlepiej w ramach adoracji eucharystycznej. Tradycyjnie wydarzenie to mogłaby rozpocząć w piątkowy wieczór Liturgia Słowa, przygotowująca wiernych do spowiedzi, a wszystko zakończyłaby uroczysta Msza Święta w sobotnie popołudnie.

Celem wydarzenia jest umieszczenie sakramentu pokuty i pojednania w centrum życia duszpasterskiego Kościoła: w naszych wspólnotach, naszych parafiach, wszystkich rzeczywistościach kościelnych. Oto sedno przesłania ewangelicznego: Miłosierdzie Boże daje nam pewność, że przed Panem nikt nie znajdzie surowego sędziego, ale raczej znajdzie ojca, który go przyjmie, pocieszy, a także wskaże mu drogę do odnowy. Dlatego, jak stwierdził papież Franciszek, «miłosierdzie budzi radość, bo serce otwiera się na nadzieję nowego życia» (Misericordia et misera, nr 3).

+ Rino Fisichella
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji
Sekcja do spraw Podstawowych Zagadnień Ewangelizacji w Świecie

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Kwiecień 2024
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Pobieranie... Pobieranie...