Wielki Post jest w swej istocie rozszerzonym aktem modlitwy i pokuty, zapraszającym nas do głębszej relacji z Chrystusem. Jest to podróż duchowej dyscypliny, prowadząca nas do nawrócenia i odnowy. Ten okres nie jest jedynie czasem rezygnacji z czegoś, ale okazją do ponownego zjednoczenia naszych serc z Bogiem. Kościół, w swojej mądrości, oferuje nam trzy filary Wielkiego Postu: modlitwę, post i jałmużnę – trzy podstawowe praktyki, które pomagają nam wzrastać w świętości.
Wezwanie do wyrzeczenia się siebie
Podczas Wielkiego Postu jesteśmy zaproszeni do porzucenia przywiązań, które odciągają nas od Boga, czy to będą wygody materialne, niezdrowe nawyki, czy nawet postawy, które powstrzymują nas od pełnego przeżywania wiary. Do czego zwracamy się po pocieszenie zamiast do Chrystusa? Co pochłania nasz czas i energię bardziej niż modlitwa? Kiedy odrzucamy te „bożki”, robimy miejsce, aby łaska Boża mogła w nas działać.
Jezus nie mówi „jeśli pościcie”, ale „kiedy pościcie” (por. Mt 6,16), podkreślając, że post jest oczekiwaną częścią życia chrześcijańskiego. Post jest namacalnym sposobem ukrzyżowania pragnień ciała, abyśmy mogli żyć pełniej w Duchu: „A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami. Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy” (Ga 5,24-25). Przyjmując post, doświadczamy w niewielkim stopniu cierpienia Chrystusa i przygotowujemy się do udziału w zwycięstwie Jego zmartwychwstania: „To wiedzcie, że dla zniszczenia grzesznego ciała dawny nasz człowiek został razem z Nim ukrzyżowany po to, byśmy już więcej nie byli w niewoli grzechu” (Rz 6,6).
Duchowe owoce wyrzeczenia się
Post to coś więcej niż samodyscyplina; to sposób na otwarcie naszych serc na Boga. Pomaga nam:
Jednakże postu nie należy traktować w oderwaniu od innych aspektów – jest to akt pokuty, któremu musi towarzyszyć modlitwa i miłość.
Wielki Post jako czas modlitwy
Wielki Post wzywa nas do pogłębienia naszego życia modlitewnego, pozwalając Bogu przemienić nas od wewnątrz. Kościół zachęca do praktyk takich jak:
Wezwanie do miłosierdzia: jałmużna jako miłość w działaniu
Wielki Post jest również czasem, aby żyć Ewangelią poprzez akty miłosierdzia. Uczy nas, aby nie gonić za sobą, ale żyć bardziej dla innych. Jałmużna nie polega po prostu na dawaniu pieniędzy, ale na oferowaniu siebie w służbie innym. Kiedy doświadczamy głodu, słabości i wyrzeczeń w Wielkim Poście, przypominamy sobie o tych, którzy cierpią codziennie. Prawdziwa jałmużna pochodzi z serca poruszonego współczuciem, odzwierciedlającego ofiarną miłość Chrystusa.
Rozważ sposoby praktykowania jałmużny:
Wielki Post jest pielgrzymką prowadzącą do najświętszych dni roku kościelnego – Wielkiego Tygodnia. Podczas naszej wędrówki przez Niedzielę Palmową, Triduum i ostatecznie Wielkanoc, idziemy obok Chrystusa w Jego Męce, śmierci i zmartwychwstaniu. Zaproszenie jest jasne: weźmy swój krzyż i naśladujmy Go, wiedząc, że poza cierpieniem Wielkiego Piątku leży radość Niedzieli Wielkanocnej.
Ostatnie słowo: zachowaj prostotę i pozostań wierny
Kuszące jest postrzeganie Wielkiego Postu jako czasu ambitnej osobistej odnowy, ale jego cel jest o wiele głębszy. Zamiast obciążać się nadmiernymi postanowieniami, powinniśmy skupić się na kilku znaczących poświęceniach i duchowych dyscyplinach. Wielki Post to podróż trwająca całe życie – taka, przez którą Kościół prowadzi nas rok po roku. Nawet gdy nie dotrzymujemy postanowień, Wielki Post przypomina nam o naszej słabości i potrzebie Bożej łaski.
Przede wszystkim Wielki Post jest zaproszeniem do kochania tak, jak kochał Chrystus – do przyjęcia samozaparcia, pogłębienia modlitwy i służenia innym w miłości. Gdy podążamy do stóp Krzyża, niech nas przemienią, abyśmy, gdy dotrzemy do pustego grobu w poranek Wielkanocy, mogli uczestniczyć w pełni zwycięstwa Chrystusa.
„Jeżeliśmy bowiem z Nim współumarli, wespół z Nim i żyć będziemy” (2 Tm 2,11).
_______________________________________
Na podstawie: M. Atik, Preparing for Lent: A Journey to the Foot of the Cross (19.02.2025), www.lpj.org, tłum. xls (dostęp: 22.02.2025).
aktualna ocena | - |
głosujących | 0 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super