Domowe Triduum

ks. Włodzimierz Lewandowski

publikacja 06.04.2020 20:45

Transmisje telewizyjne bardziej sprzyjają przyjęciu postawy biernego widza, aniżeli aktywnego uczestnika. Dlatego proponujemy liturgię domową. Jak ją przygotować?

Domowe Triduum Henryk Przondziono /Foto Gość Bazylika Grobu Pańskiego. Zdjęcie z Krzyża. Mozaika.

Epidemia koronawirusa i związane z nią liczne ograniczenia postawiły nas w trudnej sytuacji. We wszystkich parafiach liturgia trzech najważniejszych dni w roku będzie sprawowana niemalże bez udziału wiernych. Jej brak zastąpią, na szczęście, liczne transmisje telewizyjne, radiowe, oraz w Internecie, ale te – jak podpowiada doświadczenie – bardziej sprzyjają przyjęciu postawy biernego widza, aniżeli aktywnego uczestnika. Dlatego proponujemy Triduum Domowe. Pomysł podsunął Franciszek, który przy okazji pielgrzymki do Japonii zauważył, że chrześcijaństwo przetrwało w niej wieki prześladowań, mimo nieobecności księży, dzięki liturgii domowej. Zatem to, co jawi się jako trudność i brak, może być szansą.

Przygotowanie

Zaczynamy od miejsca, gdzie podczas domowej liturgii gromadzić się będzie rodzina. Przygotujmy zakątek wyłączony, jeśli to możliwe, z innych domowych zajęć. Stół, jak na kolędę, przykryty białym obrusem, krzyż świece, Pismo święte, ulubiona ikona lub obraz, przekazywany w rodzinie z pokolenia na pokolenie, Mówiąc językiem biblijnym – nasz domowy Namiot Spotkania.

Do przygotowania domowej liturgii i przeżycia Triduum możemy wykorzystać liczne pomoce, jakie publikowane są w Internecie. Również w naszych portalach: gość.pl, malygosc.pl, radioem.pl i wiara.pl. Spośród wielu warto zwrócić uwagę na katechezy Sługi Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego, ojca Janusza Jędryszka OFM czy wideo rekolekcje księdza Leszka Smolińskiego. Ich lekturę warto poprzedzić poranną jutrznią (publikacja o godz. 7:50) lub wieczornymi nieszporami (publikacja o godz. 17:50).

Domowe Triduum nie może być dziełem jednego człowieka. Dlatego należy zrobić wszystko, by zaangażować w nie jak najwięcej członków rodziny. W kolejnych tekstach znajdą się konkretne propozycje domowych nabożeństw i podpowiedzi, w jaki sposób włączyć w nie całą rodzinę. Pierwszy w środę wieczór. By dać czas na przygotowanie.