Jak w rodzinnym gronie przeżyć Wielki Czwartek? Propozycja domowej liturgii.
W domowym Namiocie Spotkania, przy ołtarzyku, przygotowujemy dzbanek z wodą i miednicę oraz teksty śpiewów: Gdzie miłość wzajemna i Przykazanie nowe. Na stole, przy którym spożyjemy posiłek czerwone wino i niekwaszony chleb,tzw. macę. do jego wypieczenia można zaangażować babcię, która wie jak to zrobić. Dzieci – jeden z Psalmów 114-118 (odśpiewanych przez Jezusa i apostołów na zakończenie Ostatniej Wieczerzy)
Rozpoczynamy śpiewem „Gdzie miłość wzajemna”. Następnie prowadzący liturgię czyni znak krzyża i wita członków rodziny:
Dzisiejsza domowa liturgia, rozpoczynająca Triduum Paschalne jest tym samym dniem, w którym, Pan Jezus spożył z Apostołami posiłek, na którym ustanowił Eucharystię i sakrament kapłaństwa. Nasza modlitwa niech będzie dziękczynieniem za te wielkie dary i wyrazem wiary, że dzięki Komunii świętej możemy kochać bliźniego taką miłością, z jaką Jezus umył nogi apostołom.
Módlmy się:
Wszechmogący, wieczny Boże, obchodzimy pamiątkę najświętszej Wieczerzy podczas której Twój Jednorodzony Syn, mając się wydać na śmierć, pozostawił Kościołowi nową wiekuistą Ofiarę i Ucztę swojej miłości; spraw, abyśmy z tak wielkiego misterium czerpali pełnię miłości i życia. Przez naszego Pana...
Teraz jeden z uczestników czyta fragment Ewangelii według św. Jana (13,1-15). Po lekturze rozważamy Słowo Boże przez kilka minut w ciszy. Następnie prowadzący liturgię mówi:
Jezus, umywając nogi, dał nam przykład miłości, nie szukającej siebie, gotowej oddać życie za braci. Chcemy iść Jego drogą. Dlatego teraz powtórzymy ten sam gest w rodzinnym gronie. Ale zanim to uczynimy, przekażmy sobie znak pokoju. Znak wyrażający gotowość przebaczenia sobie win, urazów, słabości.
Rodzina przekazuje sobie znak pokoju. Następnie najstarsze dziecko podaje prowadzącemu dzban z wodą i towarzyszy mu z ręcznikiem. Ten domownikom obmywa nogi. Wszyscy śpiewają „Przykazanie nowe daję wam”. Na koniec jedno z dzieci obmywa nogi prowadzącemu.
Po obmyciu nóg prowadzący zwraca się do zgromadzonych:
Poruszeni przykładem Jezusa, zachęceni Jego słowem, módlmy się wspólnie jak nas nauczył Jezus Chrystus: Ojcze nasz….
Nie możemy przyjąć Komunii świętej w sposób rzeczywisty, ale możemy uczynić to w sposób duchowy. Dlatego teraz powtarzajmy w swoim sercu słowa:
Na zakończenie można zaśpiewać „Duszo Chrystusowa uświęć mnie”, po czym rodzina przechodzi do stołu. Podczas kolacji ktoś z rodziny może wyjaśnić symbolikę niekwaszonego chleba i czerwonego wina.
Posiłek kończymy jednym z wymienionych wyżej Psalmów (114-118). Mogą to zrobić np. dzieci, odmawiając kolejne wersety naprzemiennie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |