Domowe Triduum - Wielki Czwartek

Jak w rodzinnym gronie przeżyć Wielki Czwartek? Propozycja domowej liturgii.

W domowym Namiocie Spotkania, przy ołtarzyku, przygotowujemy dzbanek z wodą i miednicę oraz teksty śpiewów: Gdzie miłość wzajemna i Przykazanie nowe. Na stole, przy którym spożyjemy posiłek czerwone wino i niekwaszony chleb,tzw. macę. do jego wypieczenia można zaangażować babcię, która wie jak to zrobić. Dzieci – jeden z Psalmów 114-118 (odśpiewanych przez Jezusa i apostołów na zakończenie Ostatniej Wieczerzy)

Rozpoczynamy śpiewem „Gdzie miłość wzajemna”. Następnie prowadzący liturgię czyni znak krzyża i wita członków rodziny:

Dzisiejsza domowa liturgia, rozpoczynająca Triduum Paschalne jest tym samym dniem, w którym, Pan Jezus spożył z Apostołami posiłek, na którym ustanowił Eucharystię i sakrament kapłaństwa. Nasza modlitwa niech będzie dziękczynieniem za te wielkie dary i wyrazem wiary, że dzięki Komunii świętej możemy kochać bliźniego taką miłością, z jaką Jezus umył nogi apostołom.

Módlmy się:

Wszechmogący, wieczny Boże, obchodzimy pamiątkę najświętszej Wieczerzy podczas której Twój Jednorodzony Syn, mając się wydać na śmierć, pozostawił Kościołowi nową wiekuistą Ofiarę i Ucztę swojej miłości; spraw, abyśmy z tak wielkiego misterium czerpali pełnię miłości i życia. Przez naszego Pana...

Teraz jeden z uczestników czyta fragment Ewangelii według św. Jana (13,1-15). Po lekturze rozważamy Słowo Boże przez kilka minut w ciszy. Następnie prowadzący liturgię mówi:

Jezus, umywając nogi, dał nam przykład miłości, nie szukającej siebie, gotowej oddać życie za braci. Chcemy iść Jego drogą. Dlatego teraz powtórzymy ten sam gest w rodzinnym gronie. Ale zanim to uczynimy, przekażmy sobie znak pokoju. Znak wyrażający gotowość przebaczenia sobie win, urazów, słabości.

Rodzina przekazuje sobie znak pokoju. Następnie najstarsze dziecko podaje prowadzącemu dzban z wodą i towarzyszy mu z ręcznikiem. Ten domownikom obmywa nogi. Wszyscy śpiewają „Przykazanie nowe daję wam”. Na koniec jedno z dzieci obmywa nogi prowadzącemu.

Po obmyciu nóg prowadzący zwraca się do zgromadzonych:

Poruszeni przykładem Jezusa, zachęceni Jego słowem, módlmy się wspólnie jak nas nauczył Jezus Chrystus: Ojcze nasz….

Nie możemy przyjąć Komunii świętej w sposób rzeczywisty, ale możemy uczynić to w sposób duchowy. Dlatego teraz powtarzajmy w swoim sercu słowa:

„Klękam u Twoich stóp, o mój Jezu i przynoszę Ci skruszone serce, które pogrąża się w nicości i w Twej świętej obecności.
Uwielbiam Cię w Sakramencie Twej miłości, pragnę przyjąć Cię w ubogim mieszkaniu mego serca.
W oczekiwaniu na szczęście płynące z komunii sakramentalnej, pragnę przyjąć Cię w duchu.
Przyjdź do mnie, o mój Jezu, abym przyszedł do Ciebie.
Niech Twoja miłość rozpali mnie całego na życie i na śmierć.
Wierzę w Ciebie, ufam Tobie, kocham Ciebie.
I niech tak się stanie”.

Na zakończenie można zaśpiewać „Duszo Chrystusowa uświęć mnie”, po czym rodzina przechodzi do stołu. Podczas kolacji ktoś z rodziny może wyjaśnić symbolikę niekwaszonego chleba i czerwonego wina.

Posiłek kończymy jednym z wymienionych wyżej Psalmów (114-118). Mogą to zrobić np. dzieci, odmawiając kolejne wersety naprzemiennie.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...
  « » Czerwiec 2020
  N P W Ś C P S
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  Pobieranie... Pobieranie...