Refleksja na dziś

Poniedziałek 6 lutego 2012

Czytania » "Święta" rzeź ?

A król Salomon i cała społeczność Izraela zgromadzona przy nim przed Arką składali wraz z nim na ofiarę owce i woły, których nie rachowano i nie obliczono z powodu wielkiej liczby. (1 Krl 8,5)

Co za bezsensowne okrucieństwo – powiedzą niektórzy.

I to ma być Naród Wybrany? Przecież Panu Bogu na nic nie były potrzebne te zabite i złożone w ofierze owce i woły. Zgoda – tylko należy pamiętać, że Pan Bóg wychowywał Izraelitów jak rodzice swoje dziecko – ucząc je stopniowo, w miarę jego dojrzewania. Izraelici nie „spadli z nieba”, żyli w konkretnym czasie i środowisku gdzie takie ofiary były czymś normalnym i oczywistym. Co więcej, składano także ofiary z ludzi, w Izraelu natomiast było to potępiane.

Co za bezsensowne marnotrawstwo – powiedzą inni.

Mieli na pewno wokół siebie ludzi biednych, ludzi głodnych. Jakże wielu z nich można było nakarmić. Tak jak i dzisiaj – po co budować kolejne kościoły i łożyć na ich utrzymanie, kiedy tyle szpitali jest zadłużonych, domy dziecka niedofinansowane, emeryci i renciści ledwo wiążą koniec z końcem…

A we mnie, kiedy słyszę takie słowa rodzą się dwie refleksje:

Rzeczywiście, gdy zaczną znikać kościoły, gdy zacznie się je przerabiać na domy handlowe i sale wystawowe – poprawi się sytuacja w lecznictwie, nie będzie też większych problemów z domami dziecka, czy emerytami i rencistami. Poprawi się, bo wobec tych chorych, których leczenie jest drogie i uciążliwe oraz ludzi starych i nieproduktywnych wprowadzi się eutanazję. Rodzić zaś się będą tylko dzieci „chciane i kochane” – pozostałe się po prostu usunie….

I druga myśl – w czasach Jezusa też tak mówiono: „Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?” Konkretnie zaś powiedział to Judasz, którego słowa Ewangelista Jan skomentował: „Powiedział zaś to nie dlatego, jakoby dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem, i mając trzos wykradał to, co składano.” Dlatego zastanawia mnie ile owej „troski o biednych” jest w tych, którzy głoszą wspomniane przeze mnie zarzuty. A sprawdzić to można bardzo prosto – wystarczy popatrzeć ile z tego co mają, jaki procent ze swoich dochodów przeznaczają na pomoc potrzebującym i ile swojego wolnego czasu poświęcają na pracę charytatywną.

***

Ilustracja na stronie autorstwa Glutnixa. Zdjęcie pochodzi z serwisu www.flickr.com
Przeczytaj komentarze | 4 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 JadwigaK 06.02.2012 16:20
Najważniejsze jest mieć oko i ucho otwarte, a zrozumie się bliźniego bez słów i dopatrzy jego biedy. To właśnie najubożsi są w stanie dzielić się tym, co mają, w myśl powiedzenia: tylko głodny zrozumie głodnego. A ofiary? No cóż- któż dzisiaj nie składa ofiar dla "ratowania" siebie, dla względów u tych znaczących- tylko w innej formie i też nie myśli o najuboższych, z którymi mógłby się podzielić "kopertówką"?
1 Janusz_M 06.02.2012 14:09
Codziennie zza mównic i biurek, za pośrednictwem faworyzowanych mediów, karmieni jesteśmy pustosłowiem.

Frazesy, slogany, komunały, to najpowszechniejsza forma komunikacji werbalnej "władzy" ze społeczeństwem. Populizm demagogów "zielonej wyspy" osiągnął szczyty perfekcjonizmu.

Liczy się pieniądz, bogactwo natychmiast i za wszelką cenę. Koszty są nieważne.

Czyżby?

Demoralizacja, pogłębiające się rozwarstwienie społeczne, antyklerykalizm, upadek wartości i autorytetów, ujemny przyrost naturalny, sprowadzenie instytucji rodziny do roli reliktu. Oj i jeszcze, i jeszcze...

Oto są koszty.

Jestem pewien, że gdyby nie Kościół, nikt nie przeczytałby słów mojego donośnego rozgoryczenia.

Nie poddawajmy się!
1 agnieszka169 06.02.2012 09:38
Staję w obronie kościoła
2 perswazje 06.02.2012 08:21
Widzieć więcej, głębiej- to nie zawsze przychodzi samo..., tego trzeba się uczyć.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

« » Maj 2022
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Pobieranie... Pobieranie...