Refleksja na dziś

Wtorek 3 marca 2020

Czytania » Wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba

W Starym Testamencie pojawia się takie imię Boga: El Szaddai. Jedno z tłumaczeń to "Bóg mojej piersi", "Bóg karmiący". Co to oznacza? Co Wszechmocny chce mi o Sobie powiedzieć, przedstawiając się takim imieniem?

Bóg objawia, kim chce dla mnie być; jakiej relacji pragnie, by mnie z Nim łączyła. To szczególna więź pomiędzy niemowlęciem a jego matką; taka bliskość, która zespala dwie osoby w jedną. Najwyższy jest Bogiem zazdrosnym - Jego miłość nie zna granic. Jak Ojca i Syna łączy taka miłość, że staje się Osobą - Duchem Świętym, tak Bóg chce złączyć się ze mną taką miłością, że nie ja już będę żyć, ale On żył będzie we mnie.

To imię oznacza Boga, który ma wystarczające pokłady pokarmu, by mnie nasycić. Nie muszę się martwić, że zabraknie mi pożywienia; nie muszę "najadać" na zapas. Jak niemowlę przy piersi swojej mamy mam pewność, że tam jest moje miejsce, moje ukojenie.

"Wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, zanim jeszcze Go poprosicie".

 

Pytania do refleksji

W nawiązaniu do Ewangelii tej niedzieli:

  • Czy ufam Bogu bezgranicznie, jak dziecko swojemu Ojcu?
  • Czy mam pewność, że Bóg wie dobrze, czego mi potrzeba?
  • Czy staram się poznać Boga, jako kochającego Ojca?

Myśl św. Jana Pawła II

Miłosierdzie samo w sobie, jako doskonałość nieskończonego Boga, jest również nieskończone. Nieskończona więc i niewyczerpana jest też gotowość Ojca w przyjmowaniu synów marnotrawnych wracających do Jego domu. Nieskończona jest gotowość i moc przebaczania, mając swe stałe pokrycie w niewysłowionej wartości ofiary Syna. Żaden grzech ludzki nie przewyższa tej mocy ani jej nie ogranicza. Ograniczyć ją może tylko od strony człowieka brak dobrej woli, brak gotowości nawrócenia, czyli pokuty, trwanie w oporze i sprzeciwie wobec łaski i prawdy, a zwłaszcza wobec świadectwa krzyża i zmartwychwstania Chrystusowego (Dives in misericordia 13).

 

.

 

Aleksandra Pietryga

 Wszystkie komentarze »

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Wrzesień 2023
N P W Ś C P S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
Pobieranie... Pobieranie...