III Niedziela Wielkiego Postu

Dekalog – drogowskaz życia chrześcijańskiego. Komentarze do liturgii i modlitwa wiernych.

Wstęp do liturgii

Okres Wielkiego Postu, to czas pokuty i odnowy wewnętrznej. Jest to święty czas, który wzywa nas do oderwania się od rzeczy ziemskich, a kieruje nasz wzrok ku rzeczom Boskim - nadprzyrodzonym.

Dziś jest czas, by obudzić naszą wiarę… Wielki Post, to czas by przyjrzeć się naszemu życiu. To również czas, aby postawić sobie pytania i szczerze na nie odpowiedzieć: czy w moim życiu Bóg jest na pierwszym miejscu, czy może jest coś, czym przysłaniam obraz Boga? Czy moja wiara i Krzyż Chrystusa jest dla mnie chlubą i drogowskazem? Jak traktuję przykazania Dekalogu, czy są one dla mnie pomocą w drodze ku niebu, a może czasem traktuje je jako ciężar nie do uniesienia, który zupełnie w życiu jest niepotrzebny?

 Za to, że tak często zapominamy w naszym życiu o Miłości Bożej, za nasz upór i brak wiary, przeprośmy Go teraz na początku tej Mszy świętej.

Wstęp do liturgii słowa

Dzisiejsza Liturgia Słowa ukazuje nam Boga, który nieustannie troszczy się o człowieka. Człowiek nigdy nie był i nie jest obojętny Stwórcy. Bóg w swoim niezgłębionym miłosierdziu nieustannie znajduje miejsce dla człowieka. Nie pozostawia nas samych sobie.

Stary Testament ukazuje nam obraz Boga pełnego mądrości. Przykładem tej Bożej mądrości są przykazania, które przekaże nam Księga Wyjścia. Przykazania Boże, które dzisiaj usłyszymy są wciąż aktualne i oryginalne, one nie zniewalają nas , ale są „słowami Bożymi, które dają życie wieczne”. Tylko wtedy, kiedy będziemy na serio przyjmowali Bożą naukę i wypełniali Jego przykazania, będziemy głosili całemu światu „Chrystusa ukrzyżowanego”, który nie jest zgorszeniem i głupstwem dla innych, ale tym, który jest „mocą i mądrością Bożą”.  Otwórzmy nasze serca i umysły na słowa, które kieruje do nas dzisiaj Bóg.

Modlitwa wiernych

Przez Jezusa Chrystusa, który podjął mękę i śmierć, aby zwyciężyć zło i obdarzyć wszystkich nowym życiem, zanośmy do Boga ufne błagania.

  1. Za papieża Franciszka, aby przez jego apostolską służbę świat poznał, jak bogaty w miłosierdzie jest Pan Bóg. Ciebie prosimy…
  2. Za chrześcijan, aby życiem swoim pokazywali, że wierzą w Boga, który jest miłością przebaczającą. Ciebie prosimy…
  3. Za chorych, aby w cierpieniach doznali miłosierdzia od Chrystusa i od ludzi. Ciebie prosimy…
  4. Za więźniów i niewinnie osądzonych, aby odzyskali wolność i mogli wrócić do społeczeństwa. Ciebie prosimy…
  5. Za zmarłych, aby w Bogu posiedli życie, które trwa bez końca. Ciebie prosimy…
  6. Za nas samych, abyśmy zawsze i wszędzie kierowali się przykazaniami Bożymi w naszym życiu. Ciebie prosimy…

Boże, wysłuchaj modlitw Twojego Kościoła i całą ludzkość obdarz wiarą w Twe obietnice, i nadzieję zmartwychwstania do życia wiecznego. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Przed prefacją

Wyśpiewajmy Bogu pieśń chwały, za Jego Przykazania, które są dla nas drogowskazem w drodze do nieba.

Przed rozesłaniem

Przyjmijmy Błogosławieństwo Boga, które niech będzie dla nas pomocą w wiernym wypełnianiu przykazań, które nas nie zniewalają, ale dają nam wolność, miłość i Chrystusowy pokój.


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Kwiecień 2024
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Pobieranie... Pobieranie...