Zaślubiny – o wierności

Zstępowanie Boga i wspinanie się człowieka...

Te rekolekcje były zupełnie inne. Najpierw wspinanie się po stopniach, wiodących do komnaty Króla. Od Psalmu 120 zaczynając. „Do Pana w swoim utrapieniu wołałem i wysłuchał mnie.” „Wznoszę swe oczy ku górom: skądże nadejdzie mi pomoc?” (121). „Uradowałem się, gdy mi powiedziano: Pójdziemy do domu Pańskiego!” (122). „Do Ciebie wznoszę oczy, który mieszkasz w niebie” (123). „Nasza pomoc w imieniu Pana, który stworzył niebo i ziemię” (124). „Ci, którzy Panu ufają są jak góra Syjon” (125). „Gdy Pan odmienił los Syjony, byliśmy jak we śnie” (126). „Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą” (127). „Szczęśliwy każdy, kto boi się Pana, który chodzi Jego drogami” (128). „Bardzo mnie gnębili od mojej młodości, lecz nie zdołali mnie przemóc” (129). „Z głębokości wołam do Ciebie, Panie, o Panie, słuchaj głosu mego” (130). „Panie, moje serce się nie pyszni i oczy moje nie są wyniosłe” (131). „To jest miejsce mego odpoczynku na wieki, tu będę mieszkał, bo tego pragnąłem dla siebie” (132). „Oto jak dobrze i miło, gdy bracia mieszkają razem” (133). „Oto błogosławcie Pana, wszyscy słudzy Pańscy, którzy trwacie nocami w domu Pańskim. Wznieście wasze ręce ku Miejscu świętemu i błogosławcie Pana!” (134).

Komnata Króla. Miejsce zaślubin. Pocałunek złożony na krzyżu. „Połóż mnie jak pieczęć na swym sercu, jak pieczęć na swoim ramieniu. Bo jak śmierć potężna jest miłość.” Ręka zanurzona w wodzie chrzcielnej, biała szata oblubienicy, radość braci i sióstr jak olej na brodzie Aarona. „O, jak piękna jesteś, przyjaciółko moja, jak piękna, oczy twe jak gołębice!” Figura przy źródle na łące pod jesionem i różaniec na palcu. „Jak lilia pośród cierni, tak przyjaciółka moja pośród dziewcząt.”

Ślubuję ci miłość i wierność…

Wierność. Nieustanne zstępowanie Boga. „Oto nadchodzi! Biegnie przez góry, skacze po pagórkach”, podążając za człowiekiem. Bo „gdy my nie jesteśmy wierni, On wiary dochowuje na wieki, bo nie może zaprzeć się samego siebie”.

Wierność. Nieustanne wspinanie się ku górze, po stopniach pokory, ufności, żalu, we śnie i na jawie, z przejmującym wołaniem na ustach. „Ukaż mi swą twarz. Daj mi usłyszeć swój głos! Bo słodki jest głos twój i twarz pełna wdzięku.”

Wierność. Pieczęć miłości. Pocałunek na ustach i pierścień syna marnotrawnego. „Spotkają się ze sobą łaska i wierność. Ucałują się sprawiedliwość i pokój.”

„Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia.”

Te zupełnie inne rekolekcje trwają. Stały się zmaganiem o wierność.


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • trup
  13.05.2012 13:30
  komnata króla kojarzy mi się z tym co św teresa mówi o duszy - otóż przyrównuje ja do brylantu - do twierzy w której najważniejszą komnatą - w samym centrum tej twierdzy znajduje sie ta jedyna komnata w której Bóg przemawia do człowieka , Bóg zstępuje ( jeżeli można użyć takiego określenia bo Bóg jest wszędzie )do człowieka do jego duszy do tej jednej komnaty aby człowiek mógł Boga słuchać , aby mógł się w Bogu zanurzyć bez słów . to jest ta komnata króla .dlatego dobry to tekst bo też tak myślę zstępowanie Boga przy jednoczesnym wstępowaniu człowieka .
 • _takajedna
  23.05.2012 01:00
  .. błądziłam po tych stopniach... :(
  Art. "Zaślubiny - o wierności" to dla mnie przewodnik po "Pieśni pielgrzymów". Dziękuję Księdzu za poprowadzenie :-)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...
  « » Listopad 2019
  N P W Ś C P S
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  Pobieranie... Pobieranie...