Modlitwa

Na 50-ty Kongres Eucharystyczny w Dublinie.

iec2012 Prayer

 

Panie Jezu,
Zostałeś zesłany przez swojego Ojca
aby połączyć tych, którzy są rozproszeni.
Przybyłeś do nas czyniąc dobro, uzdrawiając,
ogłaszając Słowo Zbawienia
i dając nam Chleb, który przetrwa na wieki;
Bądź przewodnikiem naszej życiowej pielgrzymki.

Niech twój Duch Święty rozpali nasze serca,
ożywi naszą nadzieję i otworzy nasze umysły,
abyśmy w wierze z siostrami i braćmi naszymi
mogli rozpoznać cię w Piśmie Świętym
i w łamaniu Chlebem.
Niech twój Duch Święty przemieni nas w jedno ciało
i prowadzi nas, abyśmy skromnie kroczyli po ziemi,
w sprawiedliwości i miłości,
jako świadkowie twojego zmartwychwstania.

Niech błogosławieństwo i chwała będzie Panu poprzez Ciebie
w Duchu Świętym i w Kościele,
w zjednoczeniu z Maryją,
którą u stóp krzyża ofiarowałeś nam
jako naszą Matkę,
teraz i na wieki wieków.
Amen.

Modlitwa na 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny czerpie inspiracje z licznych źródeł oferując bogaty gobelin wiary i nadziei.

Modlitwa zaczyna się nazwaniem Jezusa Panem, uznaniem Go za apostoła Ojca - przysłanego aby stworzył wspólnotę, przekształcając wszystkich ludzi w jedno. 

Jest to zwięzłe streszczenie kapłaństwa Jezusa i zaprasza nas do kontemplacji jednego z najbardziej znanych obrazów przedstawiających doświadczenia Jego uczniów po Zmartwychwstaniu - z historii o dwóch uczniach w drodze do Emaus Jezus przedstawia Siebie jako towarzysza w podróży (Łk 24:15). Wspomnienie tej podróży i zgromadzenie przy stole w Emaus pojawia się też w modlitwie, ukazując, że dzięki obecności i działaniu Ducha Świętego w naszym życiu my także możemy doświadczyć pełnej wspólnoty z Chrystusem i innymi ludźmi.

Dostrzegając jedność całej rodziny chrześcijańskiej pełnej wiary, przypominamy sobie tryb życia zainspirowany przez Ewangelię i Łamanie Chleba - co jest podsumowane przez Proroka Micheasza w dobrze nam znanym wersecie (6:8) - 'Pan wymaga od ciebie jedynie sprawiedliwości, umiłowania dobroci i skromnego maszerowania u boku Boga', z dodaniem do świadomości faktu, iż jesteśmy świadkami przy wypełnianiu tej chrześcijańskiej wiadomości. Poprzez chrześcijańskie wtajemniczenie jest nam przypominane, że jesteśmy Ciałem Chrystusa, oraz że uczestnictwo w Eucharystii inspiruje nasze codzienne życie oraz chęć świadczenia na rzecz potrzebujących porzez prawdziwe poświęcenie w imię społecznej sprawiedliwości. To jest królestwo Boże pośród nas, jak jest przedstawione w Lumen Gentium 3: Kościół, lub innymi słowy, królestwo Boże zawarte obecnie w tajemnicy, wzrasta znacznie poprzez władzę Boga na świecie.

Modlitwa kończy się wezwaniem Maryji, Bogurodzicy (Matki Boga), wraz z zaproszeniem do ujrzenia siebie w związku pełnym miłości - takiej jak miłość Matki i dziecka (dorosłych dzieci również). Obraz Jezusa stworzony przez Jana, powierza nas duchowej ochronie Matki Bożej i jest źródłem zachęty podczas naszej pielgrzymki.

Docieramy do końcowej doksologii oferowanej w Duchu, poprzez którego, jak przypomina nam św. Paweł nazywamy Boga 'Abba' Ojcem. (Rm 8:15). Nasze wysławianie Boga jest składane przez cały Kościół, zarówno na ziemi jak i już w domu Ojca - największym celu naszej ziemskiej pielgrzymki (Tertio Millennio Adveniente 49).

Tekst modlitwy nadaje się zarówno do wewnętrznej refleksji, jak i do głośnej modlitwy. Mamy nadzieję, że będzie on źródłem osobistego i grupowego wzbogacenia oraz pomocą dla tych, którzy pragną zrozumieć Eucharystię i przyjąć ją jako wspólnotę z Chrystusem i ze sobą nawzajem.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

« » Styczeń 2022
N P W Ś C P S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama