Msza papieska z okazji Światowego Dnia Chorego

Benedykt XVI powiedział w środę, że ten, kto przebywa blisko cierpiących "zna niepokój i łzy, ale także cud radości, owocu miłości". W obchodzonym w czwartek Światowym Dniu Chorego papież odprawił mszę w bazylice świętego Piotra.

"Miara człowieczeństwa określa się w odniesieniu do cierpienia i do cierpiącego. To dotyczy tak jednostki, jak społeczeństwa" - mówił Benedykt XVI w homilii.

Przypomniał, że 25 lat temu Jan Paweł II powołał Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, kierowaną obecnie przez arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego.

Benedykt XVI przytoczył fragment listu polskiego papieża "Salvifici doloris" o "chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia" z 1984 roku: "Chrystus nauczył człowieka równocześnie świadczyć dobro cierpieniem - oraz świadczyć dobro cierpiącemu. W tym podwójnym aspekcie odsłonił sens cierpienia do samego końca".

Benedykt XVI podkreślił, że jego poprzednik "własnym życiem dał świadectwo tej myśli". "Czyż przyjęte i ofiarowane cierpienie, szczere i bezinteresowne dzielenie się to nie są cuda miłości? Czy odwaga bezbronnego podjęcia choroby dysponując jedyną siłą wiary i nadziei w Panu nie jest cudem, jaki łaska Boża przynosi nieustannie w osobach, które poświęcają czas i siły na pomoc cierpiącym?" - pytał.

Papież stwierdził: "Chorzy i wszyscy cierpiący są w Kościele nie tylko adresatami troski i opieki, ale w pierwszym rzędzie protagonistami pielgrzymki wiary i nadziei, świadkami cudów miłości".

W obchodzone w czwartek wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes do bazyliki świętego Piotra przywieziono z tego sanktuarium maryjnego we Francji relikwie świętej Bernadety Soubirous.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAPIEŻ, WATYKAN

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...
  « » Październik 2019
  N P W Ś C P S
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  Pobieranie... Pobieranie...