Pielgrzymowanie służy głoszeniu Ewangelii

Przesłanie listu Benedykta XVI, skierowanego do uczestników II Światowego Kongresu Duszpasterstwa Pielgrzymek i Sanktuariów.

Znaczenie miejsc pielgrzymkowych dla życia chrześcijańskiego i ewangelizacji wskazuje Papież w przesłaniu do uczestników II Światowego Kongresu Duszpasterstwa Pielgrzymek i Sanktuariów, trwającego od 27 do 30 września w Santiago de Composteli. List odczytano 27 września w tamtejszej katedrze na rozpoczęcie obrad. Ojciec Święty nawiązuje do swej podróży apostolskiej, planowanej na 6-7 listopada. „Ja sam udam się już wkrótce jako pielgrzym do grobu św. Jakuba Apostoła, tak jak kierowałem kroki do innych miejsc na świecie, gdzie zdążają pobożnie liczni wierni – pisze Benedykt XVI. – Od początku mojego pontyfikatu pragnąłem przeżywać posługę następcy Piotra z uczuciami pielgrzyma, który przemierza drogi świata z nadzieją i w prostocie, niosąc na ustach i w sercu zbawcze orędzie Chrystusa Zmartwychwstałego i utwierdzając swych braci w wierze”. Papież podkreśla, że wyraził to umieszczeniem w swym herbie muszli – znaku pielgrzymów zdążających do Santiago de Composteli.

„W obecnej chwili historycznej szczególnie jesteśmy powołani do ewangelizacji naszego świata. Trzeba więc należycie uwypuklić bogactwo, jakim jest pielgrzymowanie do sanktuariów” – stwierdza Ojciec Święty. Zwraca uwagę, że przyciągają one coraz większą liczbę pielgrzymów i ludzi uprawiających turystykę religijną. Niektórzy z nich dalecy są od życia wiary i mają słabą więź z Kościołem. Trzeba dać im możność odkrycia Chrystusa. Benedykt XVI wskazuje dalej, że odwiedzający miejsca sakralne mają się zachowywać z odpowiednim szacunkiem i godnością. Podkreśla potrzebę tworzenia przy miejscach pielgrzymkowych konkretnych dzieł solidarności i miłosierdzia. W sanktuariach należy ułatwiać wiernym przystępowanie do spowiedzi i godny udział w Eucharystia, która musi stanowić kulminacyjny punkt pielgrzymki. Duszpasterzy sanktuariów Papież zachęca, by prowadzili pątników do poznawania i naśladowania Chrystusa. „W ten sposób pielgrzymowanie ożywi pragnienie dzielenia się z innymi wspaniałym doświadczeniem faktu, że Bóg nas kocha i posyła na świat, aby dawać świadectwo tej miłości” – pisze Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników Światowego Kongresu Duszpasterstwa Pielgrzymek i Sanktuariów.

W kongresie biorą też udział Polacy, w tym częstochowski biskup pomocniczy Jan Wątroba i o. Piotr Polek OSPPE, paulin z Jasnej Góry.

ak/ rv

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...
« » Październik 2020
N P W Ś C P S
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Pobieranie... Pobieranie...