Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Kiedy klęcząc przed Najświętszym Sakramentem na śliskiej posadzce kościoła zamiast na modlitwie skupiasz się na tym, by kolana ci się nie rozjechały, czas najwyższy, aby usiąść. Nie wypada?
Czy podczas modlitwy można przyjąć jakąś inną postawę ciała? Oczywiście. Wielu ludziom odpowiada metoda perypatetyków. Czyli mówiąc po ludzku, chodzenie. W Jeśli w ten sposób najłatwiej ci sformułować myśli albo skoncentrować się na odmawianiu różańca – pewnie nic złego nie robisz.
Pamiętaj jednak, by podczas modlitwy nie przyjmować takich postaw ciała, które sam, gdyby ktoś w tej postawie rozmawiał z Tobą, odebrałbyś jako lekceważenie. Leżąc w łóżku na plecach może się modlić człowiek chory. Albo ktoś, kto chce jeszcze przed samym snem Bogu coś powiedzieć. Ale odmawianie modlitwy na leżąco, bo tak wygodniej, jednak nie uchodzi. I chyba wręcz uczy lekceważenia Boga.
Modlitwa ciałem to nie tylko przyjęcie jakiejś postawy. To także gesty. Oczywiście nie musisz ich stosować. A w ich rozumieniu możesz kierować się swoją intuicją. Dla pobudzenia Twojej wyobraźni – parę porad.
Co znaczy ukłon wiesz i nie trzeba ci tego tłumaczyć. Podobnie opuszczenie głowy. Nieco trudniejsze do zrozumienia są gesty rąk. Najczęściej stosowany dziś podczas modlitwy gest ich złożenia dłońmi do siebie to średniowieczny gest wasala oddającego się w opiekę swojemu panu. Poza modlitwą we wspólnocie składaj tak ręce, gdy chcesz wyrazić, że powierzasz się Bogu. Złożenie rąk tak, że splatane są palce, nie jest klasycznym gestem modlitewnym. Ale pewnie spotkałeś się i z tym, że w ten sposób wyraża się czasem wyjątkowo gorącą prośbę. Zwłaszcza, gdyby owe palce mocno zacisnąć.
Ręce wzniesione w górę wcale nie oznaczają, że się poddajesz. Jeśli nie wiesz, co wyrażają, to przypomnij sobie, jak ludzie reagują na strzelenie bramki przez ich drużynę albo co robią podczas koncertów ulubionego zespołu. To gest radości. Sam już wyczuj, czy powinieneś je wznieść wysoko, czy tylko trochę ponad głowę. To zależy od twojego serca.
Możesz też na modlitwie wyciągnąć ręce tak, jak byś przyjmował albo dawał komuś większą paczkę. Tak, tak, w modlitwie ten gest pomoże ci wyrazić „daj mi, Panie” albo „weź, Panie”. A gdy złożysz dłonie tak, jakbyś trzymał w nich wodę, wyrazisz swoją prośbę o dar mały, a cenny – jak łyk wody dla spragnionego. Tak samo też możesz złożyć dłonie, gdy oczekujesz od Boga daru niewielkiego, tak mało dlań w twoim odczuciu znaczącego, jak garść piasku.
Możesz podczas modlitwy stosować i inne gesty. Zawsze po to, by pomagały ci wyrazić to, co chcesz Bogu powiedzieć. Jeśli potrafisz podczas modlitwy o swoim ciele z grubsza zapomnieć, nie musisz tymi wskazówkami zbytnio zaprzątać sobie głowy. Ale jeśli masz z tym kłopot – spróbuj.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |