Niebieska odpowiedź

Maryja sama zstąpiła z nieba osiemnaście razy, ukazała się Bernadetcie Soubirous w 1858 roku, cztery lata po ogłoszeniu przez Kościół dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi.

Lourdes to miejsce szczególne na mapie europejskiej geografii wiary. Do tutejszej siedziby Niepokalanej udawali się przedstawiciele wszystkich warstw społecznych, ludzie w rożnym wieku, wykształceni, jak i analfabeci. We „Wstępie” do omawianej książki Leszek Sosnowski zauważa następującą prawdę dotyczącą siły i aktualności tego miejsca: „Nawet ta olbrzymia większość chorych pątników, którzy nie dostępując łaski uzdrowienia, wyjeżdża z tego sanktuarium z sercem wypełnionym nadzieją. W tym bowiem niezwykłym miejscu zaczynają rozumieć, że też są potrzebni światu – tacy, jacy są – nawet, jeśli ten zastraszająco zateizowany świat ich nie chce, jeśli szykuje dla nich eutanazję, nazywając ją postępem cywilizacyjnym. To jednak przez nich przemawia do nas Pan Bóg – przez chorych, jakże często pogardzanych, przez niesprawnych, niezdolnych do życia bez dosłownego wsparcia drugiego człowieka. Oni mają budzić nasze sumienia, nasze współczucie, innymi słowy - oni mają czynić nas lepszymi” (s. 7).

Omawiana publikacja została podzielona na cztery części, które ukazują kolejno: Lourdes i Bernadettę, uzdrowienia, roczniki Lourdes oraz uzdrowienia w ostatnich czasach. Warto zwrócić uwagę, że to, co się działo i dzieje w Lourdes przywołuje ważne prawdy. Nad przyrodą, jej siłami i prawami czuwa Bóg – od tych sił i praw wyższy – który jest w stanie uleczyć swoją mocą w jednej chwili nieuleczalnie chorych. Cuda w Lourdes dowodzą istnienia Maryi, która ukazała się Bernadetcie, wskazała cudowne źródełko, które wówczas wybiło – ono nigdy nie wyschło i nadal jest narzędziem licznych uzdrowień. Niepokalana wciąż oręduje u Boga w prośbach odnoszących się do nieuleczalnie chorych. Ona zachęcała też do podejmowania pokuty i odmawiania różańca i wskazywała, że życie ma swój cel, który ma charakter nadprzyrodzony i objawi się dopiero w pełni po śmierci. Cuda w Lourdes dowodzą również obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie, wielkiej tajemnicy naszej wiary, i Jego działania.

Dr Gustave Boissarie, na podstawie którego dzieł powstała omawiana publikacja, dowodzi, że „grzesznych ani Bóg, ani Maryja nie wysłuchają! Wielu chorych szuka uleczenia swych chorób ciała, a nie szukają najpierw uleczenia strasznych chorób duszy (…) i dlatego bez wysłuchania swych próśb i bez uleczenia swych chorób odchodzą!” (s. 558-559).

Maryja przemówiła i przemawia wciąż w Lourdes w imieniu Nieba. „Jej pośrednictwo – jak naucza św. Jan Paweł II – ma charakter wstawienniczy: Maryja «wstawia się» za ludźmi. Ale nie tylko to: jako Matka równocześnie chce, aby objawiła się mesjańska moc Jej Syna. Jest to zaś moc zbawcza, skierowana do zaradzenia ludzkiej niedoli, do uwolnienia od zła, jakie w różnej postaci i w różnej mierze ciąży nad życiem ludzkim” (Redemptoris Mater, 21). W procesie rozumienia zetknięcia się dawnego świata z obecnym mogą być pomocne znajdujące się w książce ilustracje, od najstarszej z 1858 roku po zdjęcia sprzed paru lat.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Gustave Boissarie,
Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia
Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2021, ss. 560.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Grudzień 2024
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Pobieranie... Pobieranie...