Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Abp Rino Fisichella podczas XXIX Konferencji Krajowej, zorganizowanej przez włoską Wspólnotę Diakonów w Asyżu: "Jeśli chcemy podjąć w naszych czasach wezwanie do ewangelizacji, trzeba umieć przyodziać język wiary w szaty nadziei".
"Prorocy", ponieważ powołani do "dawania pocieszenia"; "siewcami nadziei" jako chrześcijanie, mający obowiązek "utrzymywać nadzieję przy życiu", co "pozwala wspólnocie chrześcijańskiej zobaczyć drogę wyjścia" i sposób na "rozwiązanie trudności" w chwilach cierpienia. Tymi słowami abp Rino Fisichella podsumował misję diakonatu stałego w przemówieniu, skierowanym do ponad dwustu diakonów stałych, zgromadzonych w Asyżu od poniedziałku, 5 sierpnia, do 8 sierpnia, z okazji XXIX Krajowej Konferencji, zorganizowanej przez włoską Wspólnotę Diakonów.
Podejmując temat konferencji abp Fisichella skupił się najpierw na określeniu "proroctwo", podkreślając, że niesie ono duży ciężar gatunkowy i najlepiej wyjaśnia posługę, do której diakoni powołani są zwłaszcza podczas Jubileuszu, ponieważ potrafią "przemawiać do serca" i wskazywać "drogę, którą należy podążać, aby pełniej zrozumieć sens przeżywanej wiary". Następie podjął wątek o nadziei: w chwili obecnej "w naszych codziennych rozmowach najczęściej podejmujemy temat postępu naukowego i nowych technologii", wiążąc z nimi nadzieją, "uznaną za własną", które - niestety - "mogą łatwo doprowadzić do rozczarowania", ponieważ "rozbijają się o niemożność osiągnięcia".
Paradoksalnie, rozczarowanie nowymi technologiami - nawiązał t do Bullii "Spes non confudit" - następujące po każdej niezrealizowanej iluzji, staje się niezbędnym narzędziem do skierowania naszego spojrzenia na to, co naprawdę daje nadzieję, rozumianą jako "zaczynające się od objawienia Bożego powołanie do wolności". W Bullii - kontynuował - natrafimy na wezwanie do "zaangażowania się w dawanie świadectwa, wcale nie będącego czymś drugorzędnym, ponieważ ewangelizacja "nie zakłada wiary, nadziei i miłości, ale jest to jej pierwsze głoszenie".
Podejmując wezwanie do ewangelizacji naszych czasów "trzeba umieć przyodziać język wiary w szaty nadziei. Jubileusz jest szczęśliwą okazją do tego, by to urzeczywistnić - zakończył abp Fisichella, zapraszając uczestników spotkania na Jubileusz Diakonów, który odbędzie się w dniach 21 - 23 lutego, przyszłego roku.