publikacja 10.04.2025 21:45
Jest listopad roku 1925. Skromny początek dzieła Bożego, które za pięć lat będzie liczyło kilkadziesiąt tysięcy członków, mieszkających już nie tylko w Holandii; także we Francji, Czechach i w Polsce.
Zaczęło się w roku 1925. Skromny proboszcz z diecezji Haarlem w Holandii wrócił z pielgrzymki do Lourdes. W tym samym czasie biskup jego diecezji postanowił zwołać swoich księży, by podjęli refleksję jak ożywić w parafiach ducha chrześcijańskiego, a zwłaszcza cześć do Najświętszego Sakramentu. Dla kogoś, kto właśnie wrócił z Lourdes, Paray-le-Monial i Ars, był to przysłowiowy miód na serce.
Wkrótce po Zesłaniu Ducha Świętego, czytając fragment Dziejów Apostolskich o chorych, kładzionych na drogi, którymi przechodził Święty Piotra, zaczął się zastanawiać: „Czemuż my tego nie robimy? Posyłamy chorych do Lourdes, muszą odbywać długą, kosztowną i kłopotliwą podróż. Tymczasem tak łatwo można by było ich zgromadzić w swoim parafialnym kościele. Jaka by to była radość dla tych, którzy dłuższy czas nie byli w kościele!”
Wnikliwy czytelnik domyśla się jakie znalazł odpowiedzi i dokąd one do zaprowadziły. Dlatego odnotujmy w skrócie. Najpierw Triduum eucharystyczne dla chorych, później myśl, by ze spotkanymi ludźmi utrzymywać kontakt, wreszcie pierwszy wysłany do nich list, w którym „z prostotą, dobrocią i życzliwością pisał w liście o sprawach bliskich ludziom chorym, o ich codziennych problemach, ale także o łaskach płynących ze Mszy Świętej”.
Jest listopad roku 1925. Skromny początek dzieła Bożego, które za pięć lat będzie liczyło kilkadziesiąt tysięcy członków, mieszkających już nie tylko w Holandii; także we Francji, Czechach i w Polsce.
W zatwierdzonym do Kościoła w Polsce Statucie Apostolstwa Chorych czytamy między innymi:
Celem Apostolstwa Chorych jest:
Apostolstwo Chorych realizuje swoje cele w odniesieniu do osób chorych, z niepełnosprawnością oraz osłabionych przez wiek w szczególności poprzez:
Aby zostać członkiem Apostolstwa Chorych – czytamy na oficjalnej stronie internetowej – należy spełnić trzy warunki:
Te trzy warunki stanowią istotę Apostolstwa Chorych. Nie obowiązują one pod groźbą grzechu ani na zawsze, ale tylko na czas trwania choroby. Chorzy, którzy z własnej woli pragną spełnić trzy wymienione warunki powinni zgłosić się do Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Chorych w Katowicach, skąd jako dowód przyjęcia otrzymają dyplom i krzyżyk Apostolstwa Chorych, a także drukowane listy miesięczne, redagowane przez Sekretariat i samych chorych w formie czasopisma.
Uczynki w praktyce: Apostolstwo Chorych