Akt rodzicielski jest uczestnictwem w stwórczym akcie Boga, przekazywaniem obrazu Bożego z człowieka na człowieka.
Błogosławiony Jan Paweł II był „Obrońcą nienarodzonych”. Dla Papieża Polaka prawo człowieka do życia było fundamentem cywilizacji i kultury, a rodzina stanowiła „sanktuarium życia”. Jeśli bowiem zabraknie poszanowania dla życia, nie istnieją inne prawa, takie jak wolność, sprawiedliwość czy godność człowieka. Kiedy mówił o rodzinie, mówił też o życiu nienarodzonym. Nauczał, że akt rodzicielski jest uczestnictwem w stwórczym akcie Boga, przekazywaniem obrazu Bożego z człowieka na człowieka. Dlatego kazał bronić nienarodzonych, bez względu na jakiekolwiek okoliczności. Stawał po stronie tych, którzy sami o siebie nie mogli się upomnieć, zdecydowanie występując przeciwko „kulturze śmierci”. Potwierdził to w wypowiedzi do Kolegium Kardynalskiego w 1980 roku: „W obliczu pogardy dla najwyższej wartości życia, pogardy, która prowadzi do legalizacji unicestwienia istoty ludzkiej w łonie matki, […] należy przypominać o nietykalności ludzkiego życia. Nie ustanę nigdy w wypełnianiu tej misji, którą uważam za niecierpiącą zwłoki, korzystając z podróży, spotkań, audiencji, orędzi do osób, instytucji, stowarzyszeń, doradców”.
Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku apelował w Kaliszu: „Brońcie dalej życia! Jest to wasz wielki wkład w budowanie cywilizacji miłości. Niech szeregi obrońców życia wciąż rosną. Nie traćcie otuchy. To jest wielkie posłannictwo i misja, jakie Opatrzność wam powierzyła”. Natomiast w czasie drugiej pielgrzymki do Ojczyzny w 1983 przypomniał w Częstochowie: „Stosunek do daru życia jest wykładnikiem i podstawowym sprawdzianem autentycznego stosunku człowieka do Boga i do człowieka, czyli wykładnikiem i sprawdzianem autentycznej religijności i moralności”.
Ojciec Święty w 1994 roku beatyfikował, a następnie kanonizował w 2004 roku Joannę Berettę Mollę, żonę i matkę, która oddała własne życie, aby mogło urodzić się jej czwarte dziecko. W czasie kanonizacji podkreślił najistotniejszą wartość jej życia, jaką jest miłość. W podobnym duchu wypowiedział się mąż po jej śmierci: „Nie zrobiła tego, by pójść do raju, ale dlatego, że czuła się matką. Aby zrozumieć jej decyzję, trzeba pamiętać o jej głębokim przeświadczeniu – jako matki i jako lekarza – że dziecko, które w sobie nosiła, było istotą mającą takie same prawa jak pozostałe dzieci”.
Jakie przesłanie pozostawił nam bł. Jan Paweł II? W encyklice Ewangelia życia (1995), która najpełniej streszcza papieską naukę o obronie życia, pisał: „Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…”.
Jest to fragment książki ks. Leszka Smolińskiego "Całkowicie oddany Maryi", Poznań 2012, Wydawnictwo Hlondianum. W portalu wiara.pl publikujemy dzięki życzliwości Autora.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |