Katechumeni w przededniu chrztu

Dokładnie 2.952 dorosłych przyjmie w tym roku chrzest we Francji. W Stanach Zjednoczonych będzie ich kilkadziesiąt tysięcy. Prawie wszyscy otrzymają sakramenty inicjacji chrześcijańskiej, a więc obok chrztu również bierzmowanie i pierwszą Komunię, podczas liturgii Nocy Paschalnej.

Reklama

Taka liczba nowo ochrzczonych Francuzów powtarza się w ostatnich latach stale. Około dwóch trzecich z nich to kobiety. Najliczniejsi mają od 25 do 29 lat, a w ogóle 60 proc. z nich nie przekracza tym razem 35. roku życia. 56 proc. urodziła się w rodzinach chrześcijańskich, głównie katolickich. Jednak 4 proc. przyjmujących w tym roku chrzest we Francji to konwertyci z islamu. „Większość katechumenów uważa, że w dzisiejszym społeczeństwie nie jest łatwo deklarować się jako katolik” – powiedział bp Jean-Claude Boulanger. Jest on we francuskim episkopacie odpowiedzialny za katechumenat dorosłych przygotowujących się do chrztu.

Kościół w Stanach Zjednoczonych realizuje z powodzeniem program tzw. rytu inicjacji chrześcijańskiej dla dorosłych (RCIA). Wyznacza on duchową drogę przygotowania, która w zależności od potrzeb trwa od roku do dwóch lat. W czasie zwanym katechumenatem neofita poznaje Chrystusa i realną wspólnotę chrześcijańską. Przechodzi przez cztery etapy: przebudzenia, formowania, wzrostu i wejścia do wspólnoty Kościoła przez sakramenty.

Kandydaci do chrztu pochodzą z różnych środowisk, kultur, ras, religii i światopoglądów. W tegorocznej grupie jest m.in. była administratorka kliniki aborcyjnej, 18-letnia żołnierka służąca w piechocie morskiej, muzułmanka, która przeżyła huragan Katrina, czy ekskomunista z Kuby. Często wraz z rodzicami przygotowują się do chrztu dzieci. W Kalifornii wspólnie przystąpi do tego sakramentu siedmioosobowa rodzina. Zdarza się też często, że śladem rodziców po kilku latach podążają dzieci – zauważa się w materiałach opublikowanych przez episkopat USA.

Najliczniejsze grupy katechumenów przygotowują się w stanach południowych oraz w wielkich amerykańskich metropoliach. W Teksasie w diecezji Galveston-Houston przystąpi do chrztu prawie dwa i pół tysiąca osób. Natomiast w Nowym Jorku przygotowuje się 1,6 tys. katechumenów. W ubiegłym roku chrzest przyjęło ponad 43 tys. dorosłych Amerykanów. Jednocześnie ochrzczono 857 410 dzieci.

Oprócz katechumenów, czyli osób, które nigdy nie były ochrzczone, w USA trwają również przygotowania tzw. kandydatów, którzy będąc ochrzczonymi, chcą po latach wejść w pełną komunię życia w Kościele katolickim. Ta grupa uzupełnia na katechezach wiedzę religijną i przygotowuje się do przyjęcia brakujących sakramentów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  « » Marzec 2018
  N P W Ś C P S
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7

  Reklama

  Pobieranie...

  Reklama