Ekumenicznie o niedzieli

Wspólny list o świętowaniu niedzieli wystosują do wiernych hierarchowie Kościoła katolickiego i Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Dyrektor Rady, ks. Ireneusz Lukas, poinformował, że inicjatywa opublikowania wspólnego listu powstała po sympozjum nt. "Świętowania Dnia Pańskiego w ekumenicznej refleksji Kościołów", które odbyło się w Kamieniu Śląskim pod koniec października. Zostało ono zorganizowane przez Komisję ds. Dialogu Polskiej Rady Ekumenicznej i Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną.

"Nie ulega wątpliwości, że dla większości Kościołów chrześcijańskich niedziela jest dniem Pańskim. Stąd też będziemy starali się zwrócić uwagę na znaczenie tego dnia i przypomnieć, że jest on najważniejszym dniem dla chrześcijaństwa" - powiedział dyrektor Rady. Wyjaśnił, że hierarchowie będą przypominali nie tylko o konieczności uczestnictwa wiernych w niedzielnych nabożeństwach, udziału w Eucharystii, ale także o tym, że niedziela jest dniem wolnym od pracy, dniem dla zdrowia, rodziny.

"Chcemy przy tej okazji zwrócić uwagę m.in. na problemy dotyczące zatrudnienia czy nadmiernego wykorzystania pracowników, choćby np. w wielkich sieciach handlowych. Chcemy także mówić o wpływie na życie rodzinne braku dnia wolnego od pracy" - powiedział dyrektor Rady. Dodał, że ochrona niedzieli jako dnia wolnego od pracy jest jednym z pięciu tematów, które podnosi Polska Rada Ekumeniczna podczas polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej.

Jak powiedział ks. Lukas list miałby zostać odczytany podczas niedzielnych nabożeństw i mszy św. we wszystkich Kościołach zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i w Kościele katolickim. Nie sprecyzował, w jakim terminie miałoby się to stać.

Członek Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną, biskup opolski Andrzej Czaja podkreślił, że temat świętowania niedzieli podjęty został w odpowiedzi na zjawisko coraz mniej godnego przeżywania Dnia Pańskiego wśród wiernych wszystkich Kościołów w Polsce. "Jesteśmy świadomi, że nie tylko spada udział wiernych w liturgii, ale że wiele do życzenia pozostawia także sposób przeżywania niedzieli" - powiedział bp Czaja. Zaznaczył jednocześnie, że współczesne nurty myślowe i nasza codzienność sprawiają, że "niedziela coraz bardziej staje się jedynie dniem wolnym, a nie dniem Pańskim.

Bp Czaja wyraził też nadzieję, że temat handlu i pracy w niedzielę powróci do debaty publicznej i skłoni władze do powtórnej refleksji nad tym zagadnieniem.

«« | « | 1 | » | »»
« » Sierpień 2022
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama