Łódź: "Katol" na ulicach

20 tysięcy egzemplarzy nakładu gazety "Katol" wydrukowało łódzkie Radio Plus. Pismo, które powstało we współpracy z Wydziałem Duszpasterstwa Młodzieży, rozdawane jest od 9 grudnia na ulicach Łodzi

Dla niektórych już sama nazwa pisma budzi zdziwienie. "Katol to słowo, które weszło do języka potocznego, nawet bardzo potocznego, stosunkowo niedawno. Jest dość pogardliwym określeniem ludzi, wyznających wiarę katolicką" - przyznaje Łukasz Głowacki, szef Radia Plus w Łodzi. "Ale my, katolicy, nie musimy się na to obrażać. Kiedy ktoś do mnie mówi »ty katolu«, odpowiadam - »tak, jestem katolem. I?«" - tłumaczy tytuł gazety Głowacki.

Gazeta liczy 16 stron. Autorzy tekstów to młodzi ludzie, studenci i licealiści oraz dziennikarze Radia Plus. Ambicją "Katola" jest opisywanie - w przystępnej formie - rzeczywistości, którą Kościół współtworzy w Łodzi. "Przecież Kościół to nie tylko celebracje mszy świętych, nie tylko świątynie, nie tylko katecheza w szkołach, ale też bardzo szeroka działalność charytatywna - pomoc materialna i duchowa w wielu dziedzinach" - tłumaczy szef łódzkiego Radia Plus.

Pierwsze tematy podjęte przez "Katola" to rady dla wkurzonego kibica, reportaże z Domu Samotnej Matki i świetlicy środowiskowej. Jest rozmowa z metropolitą łódzkim, w której abp Ziółek składa życzenia ludziom niewierzącym, tekst o narodzinach Jezusa dzisiaj w jednej z łódzkich dzielnic-sypialni czy poszukiwania wielbłąda, który zniknął z łódzkiego żłóbka.

W "Katolu" znajdują się też teksty o Adwencie. "Przypominamy, że jest to okres nieco zapomniany, także przez wielu katolików. To przecież nie jest tylko czas robienia zakupów, ale też duchowego przygotowania do Bożego Narodzenia. W dodatku mający też swoje tradycje" - zauważa Głowacki.

Wzorem dla "Katola" były tabloidy. "Informacje dotyczące życia Kościoła wcale nie muszą być podane w bardzo poważnej formie. Każda gazeta musi być atrakcyjna dla oka - taką filozofię stosują tabloidy. Nasza propozycja jest pewnym eksperymentem. Ale nie działaniem na oślep. Chcemy z pismem dotrzeć głównie tam, gdzie na co dzień głos Kościoła dociera w stopniu niewielkim. Czyli na łódzkie ulice" - tłumaczy szef Radia Plus w Łodzi. Właśnie na skrzyżowaniach, a nie w kościołach czy parafiach, rozdana będzie większość egzemplarzy pisma.

Dystrybucja "Katola" rozpoczęła się w piątek, 9 grudnia. Pierwsza partia trafiła do mieszkańców w godzinach rannych, kolejne - po południu. Pismo będzie rozdawane także po III niedzieli Adwentu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| TABLOIDY, ŁÓDŹ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tata
  09.12.2011 22:35
  Super pomysł, jestem jak najbardziej na tak - każda nowa forma ewangelizacji, dobrej nowiny że Bóg kocha człowieka to dobre działanie i potrzebne zwłaszcza w tym czasie Powodzenia!!!
 • Andrzej
  09.12.2011 23:54
  Takie inicjatywy są cenne, pokazują zapotrzebowanie społeczności katolickiej na swoje media. Jednak do tej pory codziennej katolickiej prasy ogólnopolskiej w wydaniu profesjonalnym nie widać poza Naszym Dziennikiem, czy RM, które będąc zagrożeniem dla ateistycznych wydawców są przez nich bezlitośnie zwalczane nawet rękami samych katolików. Kościół hierarchiczny powinien moim zdaniem jak najszybciej postawić na tworzenie katolickiego centrum medialnego (prasa, radio, TV, internet)aby głosić Dobrą Nowinę przez 24h na dobę w nowoczesnej formie.
 • Ania
  10.12.2011 11:40
  super! Mam nadzieję, że w Lublinie powstanie podobna inicjatywa :)
 • ks.ZZ
  10.12.2011 13:38
  Inicjatywa cenna,aczkolwiek tytuł porażający. Nie "dokładajmy" sobie, wystarczy ciosów z zewnątrz. Nic nie usprawiedliwi użycia tak niesmacznego, wręcz poniżającego sformułowania. "Katol" ma zdecydowanie znaczenie pejoratywne i nic nie zdoła tego zmienić. Czy nie lepiej było użyć pełnej nazwy - katolik? Niech szanowna redakcja rozważy to.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...
  « » Styczeń 2020
  N P W Ś C P S
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  Pobieranie... Pobieranie...