Spowiedź przeciwbólowa?

Wielu penitentów traktuje religię i spowiedź jako tabletkę przeciwbólową. Mają one doprowadzić w krótkim czasie do błogostanu – zauważa kapucyn o. Piotr Jordan Śliwiński

Dyrektor Szkoły dla Spowiedników mówił o „Spowiedzi w kulturze postindustralnej” podczas spotkań dla księży diecezji ełckiej, jakie odbyły się w dniach 9-10 lutego w Suwałkach, Orzyszu i Ełku. Bazę refleksji doświadczonego spowiednika stanowiła obserwacja zjawisk, jakie obecnie występują w kulturze, którą antropolodzy określają mianem „instant”. - Postawy wielu współczesnych ludzi zbudowane są na trzech osiach: fast food, fast car i fast sex – mówił o. Śliwinski zwracając jednocześnie uwagę, że tego rodzaju mentalność z łatwością przenoszona jest również na grunt religijny.

Według niego, fast food - łatwość dostępu i szybkość przygotowania dobra kulturowego można porównać z kawą instant, którą można szybko zaparzyć. Jest to szybkość na korzyść jakości. Natychmiastowość na niekorzyść wysiłku.

Druga oś to ograniczanie wpływu przestrzeni na współczesne życie. Najpowszechniejszą wartością w kulturze staje się czas. - Ciągle przeliczamy, ile nam potrzeba czasu na zrobienie czegoś. Ciągle nam za wolno chodzi komputer, mimo coraz doskonalszych procesorów i wynalazków technicznych – zauważa kapucyn.

Trzecia oś to powierzchowność relacji międzyludzkich. - Zygmunt Bauman zauważa, że coraz częściej ludzie wchodzą w monogamiczne związki, które mają im dostarczyć maksimum przyjemności (choćby seksualnej), a gdy one się znudzą są zastępowane innymi. Transmisją tego typu myślenia są słowa jednej z piosenek: zamienię cię na lepszy model – mówił o. Śliwiński.

Zdaniem cenionego kierownika duchowego można też zaobserwować „religijność instant”, albo „mistykę instant”. - Taka mentalność wdziera się do sakramentu pokuty i na sakramencie pokuty mocno się odciska. Charakteryzuje się ona przede wszystkim natychmiastowością. Bardzo wielu penitentów domaga się natychmiastowej obsługi. Najchętniej umówiliby się na 16.26 na spowiedź 12 minutową, bo wszyscy się spieszą – zauważa dyrektor Szkoły dla Spowiedników.

Zwraca on też uwagę, że ta natychmiastowość bardzo często dotyka skuteczności. - Ty ksiądz mi pomóż. To ma mi natychmiast pomóc. Już teraz chcę widzieć efekt – tak opisuje tę postawę o. Śliwiński. Jego zdaniem wśród penitentów widoczna jest też klienteryjność tzn. wielu z nich rozmawia o sakramencie pokuty jak o fryzjerze: ten spowiada szybciej, tamten wolniej, ten jest miły a ten nie, jak o rodzaju usługi religijnej.

W ocenie o. Śliwinskiego wielu penitentów traktuje religię i spowiedź jak tabletkę przeciwbólową, która w krótkim czasie mają doprowadzić do błogostanu.

Jako antidotum na taki stan rzeczy dyrektor Szkoły dla Spowiedników zaproponował pogłębioną, praktyczną refleksję nad warunkami dobrej spowiedzi. - Trzeba nieustannie odwoływać się do tego, że sakrament jest przede wszystkim spotkaniem z Bogiem. Kapłan jako pierwszy powinien być tym, który tam spotyka Chrystusa jako spowiednik i jako penitent – podkreślał prelegent w swoim przemówieniu.

O. Piotr Jordan Śliwiński jest doktorem filozofii, wicerektorem i wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie, kierownikiem Sekcji Filozoficznej Polskiego Towarzystwa Teologicznego, współpracownikiem Dominikańskiego Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych w Krakowie, autorem publikacji z zakresu filozofii, antropologii kultury i nowej religijności. Wraz z innymi kapucynami prowadzi Szkołę dla Spowiedników w Skomielnej Czarnej niedaleko Krakowa, której celem jest umożliwienie księżom pogłębienia wiedzy, dzielenia się doświadczeniem oraz szukania odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

«« | « | 1 | » | »»
 • Iris
  13.02.2012 16:48
  Za mało treści w tym ważnym artykule- przecież spowiedź sw. to prawie najważniejszy sakrament świadomych katolików a jak ten sakrament rozwijać w naszym życiu? Nie wiadomo.
 • kana
  19.02.2012 11:09
  Ja też mam trochę żalu w tym względzie do kapłanów - na mojej spowiedzi generalnej ksiądz spoglądał na zegarek, czułam się poganiana (!). Nie rozumiem spowiedzi w czasie Mszy - a w którym kościele jest ona sprawowana poza czasem Ofiary?
  W piątek miałam dwa podejścia do spowiedzi w katedrze - w wyznaczonym czasie nie było księży w konfesjonałach. Wróciłam więc na Mszę - i to samo - konfesjonał był pusty! Następnego dnia zdarzyło się dokładnie to samo. Czy rozumiecie to, że przez dwa dni nie mogłam się wyspowiadać w dużym mieście wojewódzkim?
 • ale...
  20.02.2012 16:23
  A propos spowiedzi w trakcie mszy. A co złego w tym, że ktoś korzysta ze spowiedzi podczas mszy o 9:00, a potem idzie na 11:00 na Eucharystię? Nie zawsze spowiedź w trakcie mszy jest zaniedbaniem tejże.
 • magdalena
  04.03.2012 00:17
  Niektórzy w komentarzach skarżyli się na to, że w zasadzie jedyna okazja do spowiedzi jest w czasie Mszy św. ewentualnie kilka minut przed. Też tego nie lubię, powinna być albo spowiedź albo Eucharystia. Dlatego polecam pierwsze piątki miesiąca - zwykle wtedy jest więcej czasu na spowiedź (w mojej parafii jest całonocna Adoracja i jednocześnie stały dyżur w konfesjonałach). Zauważyłam też, że łatwiej o spowiedź poza Mszą w kościołach przy zakonach męskich. W niektórych są codzienne dyżury, w innych widziałam dzwonek, którym można wezwać spowiednika. Wiem, że nie wszędzie jest taka możliwość, ale w dużych miastach warto poszukać.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Czerwiec 2018
  N P W Ś C P S
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  Pobieranie...