Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Garść uwag do czytań na uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata roku A z cyklu „Biblijne konteksty”.
3. Kontekst Ewangelii Mt 25,31–46
Scena sądu ostatecznego to ostatnia z nauk Jezusa przed wydarzeniami związanymi z Jego męką, śmiercią i zmartwychwstaniem. Może trudno nazwać to nauczanie podsumowaniem Ewangelii, bo przecież niebawem rozpocznie się to, co najważniejsze: pokorne przyjęcie śmierci i powstanie z grobu.
Jest tu jednak pewien koniec. Oto zamknięta zostanie piąta część nauczania Jezusa. Ta, w której Jezus ostro przeciwstawia się przywódcom Izraela i zapowiada rychły sąd. Pamiętając zaś, ze Mateusz Jezusowe nauczanie zebrał w owych pięć części na wzór pięcioksięgu Mojżesza można chyba powiedzieć, że mowa o sądzie ostatecznym zamyka Nowy Pięcioksiąg, Nową Torę. Od nauczania Jezus przejdzie teraz do działania. Rozpocznie się proces zbawiania człowieka. Jego końcowym etapem będzie powtórne przyjście Jezusa i ostateczny sąd. Póki co jego uczniowie będą mieli za zadanie rozgłosić dobrą Nowinę o Jego zwycięstwie wszystkim narodom. A On będzie z nimi. Aż do skończenia świata. Wtedy nastąpi sąd. Tak jak zapowiedział.
Warto przypomnieć jeszcze jedno: scenę sądu poprzedza bezpośrednio czytana tydzień wcześniej przypowieść o panu, który rozlicza sługi z wykonanej pracy. Nie chodziło – przypomnijmy – o pomnożenie talentów rozumianych jako pewnych zdolności. Talentami było dobro .To dobro słudzy Pana mieli pomnożyć, a Pan w dniu swego przyjścia oddał je im z powrotem. O dobro chodzi też w czytanej tej niedzieli Ewangelii.
„Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie, pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie.
Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: »Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźmijcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata.
Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie«.
Wówczas zapytają sprawiedliwi: »Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?«.
Król im odpowie: »Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili«.
Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: »Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom.
Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie;
byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście mnie«.
Wówczas zapytają i ci: »Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?«.
Wtedy odpowie im: »Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili«.
I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |