Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Jak pogłębić wśród wiernych rozumienie istoty tajemnicy sakramentu chrztu i wynikających zeń konsekwencji - debatowała 19 i 20 stycznia br. Komisja Duszpasterstwa KEP. Celem spotkania była praca nad szczegółami programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na zbliżający się rok liturgiczny 2015/2016.
Abp Stanisław Gądecki podkreślił, że celem realizowanego obecnie czteroletniego programu duszpasterskiego jest pogłębienie tożsamości chrzcielnej Polaków, co ma szczególne znaczenie wobec zbliżającego się jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Program ten skoncentrowany wokół hasła: "Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa", realizowany jest przez Kościół w Polsce poczynając od adwentu 2013 r.
Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że pierwszy etap obecnego programu, przebiegający pod hasłem: "Wierzę w Syna Bożego", skoncentrowany był wokół głoszenia kerygmatu. Następny - realizowany w tym roku - pod hasłem: "Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię!".
Celem kolejnego roku duszpasterskiego 2015/16 (rozpoczynającego się w pierwszą niedzielę Adwentu) będzie odnowa życia w Chrystusie, które otrzymujemy na Chrzcie Świętym. Służyć temu będzie program: "Nowe życie w Chrystusie", bazujący bazować na trzech filarach: sakrament chrztu, nowy człowiek i duchowość chrzcielna. "Chcemy w tym czasie - wyjaśnił - dążyć do odkrycia łaski chrztu, by żyć nią w codzienności".
150-lecie Chrztu Polski
Główne obchody jubileuszowe odbędą się w Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia 2016 r. Uroczystości będą miały charakter kościelny i państwowy. Dopracowywany program przewiduje m.in. Msze z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych oraz uroczyste obrady Konferencji Episkopatu Polski.
Abp Gądecki mówiąc o przypadającym w 2016 r. jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, przyznał, że "obchody tego historycznego jubileuszu muszą być przede wszystkim okazją do odnowy i pogłębienia świadomości chrzcielnej wszystkich wiernych w Polsce". Dodał, że chodzi tu przecież o życie wieczne każdego z nas, i ten aspekt ma szczególne znaczenie.
Przygotowania do jubileuszu obejmują opracowanie i wdrożenie programów katechez na każdy poziom edukacyjny a także programów edukacyjnych dla nauczycieli oraz uczniów – powiedział podczas obrad biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl. Programy takie już są opracowywane, zaś Komisja Duszpasterstwa ma nadzieję, że będą one realizowane w całej Polsce a nie tylko w archidiecezji poznańskiej.
Przygotowano też cykl konferencji naukowych, debat i innych działań popularno naukowych. Przybliżą one polityczny, społeczny i religijny kontekst chrztu przyjętego przez Mieszka I w 966 r. a także ukażą świadomość Chrztu Polski w dzisiejszym społeczeństwie.
W ramach przygotowań do rocznicowych obchodów w Poznaniu zostanie otwarta wystawa "Lux in Oriente – Lux ex Oriente: Polska i Stolica Apostolska – 1050 lat historii". Zaprezentuje ona dzieła wypożyczone m.in. z Watykanu, w tym takie, które publicznie pokazywane są bardzo rzadko. Ekspozycja zawita także do Warszawy i Wrocławia.
Nie jest wykluczone, że odbędzie się tez zebranie obydwu izb polskiego parlamentu: Sejmu i Senatu.