Męka Chrystusa wczoraj i dziś

Panie, naucz nas znosić cierpienie, zmęczenie i wszelkie udręki życia codziennego; przez swoją śmierć i wniebowstąpienie wznieś nas ku pełni życia.

Ty, który tak jak cierpienie i mękę płynące z krzyża, z pokorą przyjąłeś całą głębię ludzkiego istnienia, pomóż nam przyjmować trud każdego dnia; daj nam w nim wzrastać i stawać się coraz bardziej podobnymi do Ciebie.

Pomóż nam wytrwać w cierpliwości i zapale, umocnij naszą ufność w Twą opiekę. Daj nam zrozumieć, że pełnię życia osiąga się tylko poprzez powolne umieranie dla nas samych i dla naszych egoistycznych pragnień. Bo przecież tylko wtedy, gdy z Tobą umieramy, możemy razem z Tobą zmartwychwstać. Amen.
I. Jezus na śmierć skazanyKłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Ciebie, żeś przez krzyż i mękę swoją odkupił świat

„A gdy nadszedł ranek, wszyscy arcykapłani i starsi ludu powzięli uchwałę przeciw Jezusowi, żeby go zgładzić. Związawszy Go, zaprowadzili i wydali w ręce namiestnika [Poncjusza] Piłata” (Mt 27,1-2).

Małe, głodne dziecko, które zjada swój kawałek chleba drobnymi kęsami ze strachu, że zbyt szybko mu go zabraknie i że zaraz znowu poczuje głód... To pierwsza stacja Kalwarii.

Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami (audio)

II. Jezus przyjmuje krzyż na swe ramionaKłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Ciebie, żeś przez krzyż i mękę swoją odkupił świat

„Wtedy więc wydał Go im, aby Go ukrzyżowano. Zabrali zatem Jezusa. A On sam, dźwigając krzyż, wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota” (J 19,16-17).

Czy nie mam racji? Tyle razy patrzymy, nie widząc niczego! Jeśli chcemy powtórnie spotkać się z Chrystusem, musimy wziąć krzyż i pójść za Nim na Kalwarię. Wierzę, że przed śmiercią Chrystus dał nam swoje Ciało i swoją Krew po to, byśmy mieli życie, oraz po to, by nie zabrakło nam sił i odwagi do dźwigania krzyża i do podążania Jego śladem.

Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami (audio)

III. Jezus upada po raz pierwszyKłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Ciebie, żeś przez krzyż i mękę swoją odkupił świat

„Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: ‘Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje’.”(Mt 16,24).

Na naszych stacjach Drogi krzyżowej widzimy, jak upadają biedni i głodni, tak samo upadał Chrystus. Czy jesteśmy gotowi, aby Mu pomóc? Czy mamy przy sobie chleb prawdziwy, którym jest nasze poświęcenie, nasza ofiarność? Istnieją tysiące ludzi gotowych umrzeć za najdrobniejszy okruch miłości, za odrobinę szacunku. Na tej stacji Drogi krzyżowej Jezus upada z głodu.

Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami (audio)

IV. Jezus spotyka swoją MatkęKłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Ciebie, żeś przez krzyż i mękę swoją odkupił świat

„Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu moim Zbawcy. Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1, 46-49).

Znamy czwartą stację Drogi krzyżowej, na której Jezus spotyka swoją Matkę. Czy i my potrafimy cierpieć ból i troskę matki, matki pełnej miłości i zrozumienia? Jesteśmy tu po to, by zrozumieć młodzież; czy nie upada na duchu, czy nie czuje się osamotniona, niechciana? Czy rzeczywiście ogarniamy tych młodych naszą obecnością?

Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami (audio)

V. Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż JezusowiKłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Ciebie, żeś przez krzyż i mękę swoją odkupił świat

„Gdy Go wyprowadzili, zatrzymali niejakiego Szymona z Cyreny, który wracał z pola, i włożyli na niego krzyż, aby go niósł za Jezusem” (Łk 23,26).

Szymon Cyrenejczyk brał krzyż i szedł za Jezusem, pomagał mu dźwigać Jego krzyż. W tym, co uczyniliście "w ciągu tego roku jako znak miłości do młodych, w tysiącach rzeczy, jakie zrobiliście dla Chrystusa ukrytego w biednych, w każdym z waszych czynów byliście Szymonem z Cyreny.

Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami (audio)Kolejne stacje na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...
« » Sierpień 2019
N P W Ś C P S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Pobieranie... Pobieranie...