Szkoła kultury osobistej

Atmosfera przedświąteczna. Bieganie, sprzątanie, gotowanie, hałas. Przy okazji tej krzątaniny cały nastrój mogą popsuć drobiazgi. A właściwie drobne gesty. Bo dobry klimat i atmosferę tworzy kultura ludzi. Nie na próżno Jan Paweł II często powtarzał, że autentyczna wiara musi każdego dnia przekładać się na kulturę życia. Dlatego nasza propozycja.

Poniedziałek


W dobrym tonie<

Współczesna rodzina prowadzi taki tryb życia, że okoliczności które skupiają wszystkich jej członków przy stole należą do rzadkości. Na co dzień raczej się mijamy niż spotykamy, spożywamy posiłki osobno, pospiesznie, o różnych porach. W ten sposób pozbawiamy się bliskości oraz okazji do najprostszych i podstawowych lekcji dobrych manier. Należy dołożyć starań by „powrócić” do wspólnego stołu. Rodzina chcąc zbudować jedność, stworzyć własną tradycję musi żyć i przebywać razem. Tylko codzienne kontakty i spotkania pozwalają pogłębiać więzi i kształtować obyczaje, które leżą u podstaw kultury osobistej. Musimy wiedzieć, gdzie jest granica pomiędzy dobrym, a złym zachowaniem. Osoba, która ma nienaganne maniery czuje się dobrze w każdym środowisku, zarówno jako gospodarz jak i gość. Oczywiście należy pamiętać, że dobre wychowanie polega również na tym, by nie zauważać gdy inni popełniają błędy.

Spotkanie całej rodziny (szczególnie wielopokoleniowej) przy stole, to zwykle spotkanie „z okazji”. Z okazji ważnych wydarzeń rodzinnych, uroczystości oraz świąt. Rodziny stworzyły swoje obyczaje i tradycje zgodne z wyznawaną religią i przekonaniami. Zapraszając na takie spotkania gości i przyjaciół należy pamiętać, że mogą się od nas różnić. Goście z kolei powinni uszanować nasz obyczaj. Każdy ze współbiesiadników powinien pamiętać, że swoim zachowaniem nie tylko wystawia sobie świadectwo, ale wpływa na samopoczucie pozostałych osób. Starajmy się siedzieć spokojnie i nie niepokoić sąsiadów nadmierną gestykulacją. Bogactwo stołu nie powinno pozbawiać nas rozsądku i należy czuwać by apetyt nie zdominował spotkania. Nie zachęcajmy gości zbyt gorliwie do spożywania potraw, pozostawiając im swobodę korzystania z poczęstunku. Szczególnie odmawiając picia alkoholu nie powinni czuć się zobowiązani do tłumaczeń i usprawiedliwień.

Istotnym celem uczty jest rozmowa. Stara mądrość powiada, że mówić umie wielu, a rozmawiać mało kto. Łatwo współbiesiadników wprawić w zakłopotanie zbyt osobistymi zwierzeniami czy też pytaniami, a finanse i polityka potrafią zepsuć najmilszą atmosferę.

Kiedy gromadzimy się wokół stołu w wigilijny wieczór pamiętajmy, że to wigilia Bożego Narodzenia. Ten wieczór zaczynamy modlitwą, czytamy Pismo Święte, a na stole ustawiamy krzyż. Należy pamiętać, że właśnie te symbole są najważniejsze i nasze zachowanie nie powinno się z nimi kłócić. Postarajmy się by wśród tradycyjnych specjałów nie było alkoholu. Z opłatkiem w ręku zwracamy się do siebie i z niespotykaną na co dzień serdecznością wybaczamy sobie krzywdy i składamy życzenia. Niech w tych życzeniach zawiera się nasza miłość wobec bliskich. Składając życzenia przyjaciołom i znajomym zastanówmy się co dla nich jest ważne, czego mogą pragnąć. Zamiast powtarzać banalne wierszyki życzmy sobie przede wszystkim tego, by się w nas i dla nas Bóg narodził. Życzenia Bożego Błogosławieństwa to życzenia wszelkiego dobra i pokoju. Życzmy sobie by wzrastały w nas i spełniały się nowe nadzieje.

Lekcja do odrobienia:

Oczekując przyjścia Pana zadbajmy na nowo o jedność rodziny, byśmy odnowieni i lepsi pomagali innym się doskonalić.



«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Listopad 2024
N P W Ś C P S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
Pobieranie... Pobieranie...