"Moc modlitwy": Pismo dla... nie modlących się

Na rynku ukazał się pierwszy numer czterdziestoośmiostronicowego miesięcznika, w całości poświęconemu modlitwie, aspirującemu do zasięgu ogólnopolskiego. "Moc modlitwy" powinna trafić przede wszystkim do osób... nie modlących się, bo ci, którzy się modlą, nie mają czasu na czytanie o modlitwie.

Wydawcą pisma jest czteroosobowa Fundacja Wspierania Inicjatyw Regionalnych w Świdnicy założona przez Mirosława Sośnickiego, redaktora naczelnego nowego pisma. Fundacja wydaje od kilku lat "Przegląd szachowy" i organizuje jeden z największych w Europie festiwal szachowy, ale postanowiła "utopić" pieniądze w piśmie poświęconym modlitwie. Takie były bowiem prognozy różnych osób, które po obejrzeniu pierwszego numeru, np. zakupiły pięć egzemplarzy, płacąc podwójną cenę.

Pomysł pisma narodził się w związku z nagłą śmiercią w niewyjaśnionych okolicznościach dwudziestotrzyletniego Michała, syna pana Mirosława. Michał był jednym z najbardziej obiecujących polskich szachistów. Zamierzał po studiach matematycznych wstąpić do seminarium duchownego. To tragiczne wydarzenie zaowocowało refleksją ojca nad sensem życia i w konsekwencji spowiedzią św., która zakończyła wieloletni okres odejścia od Kościoła. Kolejnym krokiem było wstąpienie pana Mirosława do Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego (dawniej III zakonu) i poszukiwanie jeszcze pełniejszego zaangażowania apostolskiego.

za KAI

Pomysł pisma redaktora naczelnego miał być odpowiedzią na aktualną potrzebę Kościoła w Polsce. M. Sośnicki nie zdawał sobie jednak na początku sprawy z istnienia wielu katolickich tytułów poświęconych tej tematyce i wydawanych przez zgromadzenia zakonne. "Tym, co odróżnia «Moc modlitwy» od tych pism – wyjaśnia dla KAI – jest uniwersalny charakter miesięcznika, który nie będzie preferował w sposób szczególny żadnej z praktyk modlitewnych, szkół duchowych czy postaw osób wierzących, natomiast chce wprowadzić czytelników w świat modlitwy. Chodzi o to, by pismo było naprawdę uniwersalne". W żadnym z numerów nie brakuje więc świadectw, że Bóg jest żywy i nadal działa w świecie, czego doświadczają ci, którzy w jakikolwiek bądź sposób modlą się do Boga, a nie do samych siebie.

W stopce redakcyjnej widnieją nazwiska osób duchownych, które są również autorami zamieszczonych artykułów: o. Mirosław Salamoński OCD (opiekun duchowny M. Sośnickiego) pisze o Eucharystii, a ks. dr Ryszard Kempiak SDB o Piśmie Świętym, ponadto o szkaplerzu karmelitańskim – o. Włodzimierz Tochmański OCD, a o. Gabriel w stałej rubryce przybliża Katechizm Kościoła Katolickiego. W pierwszym numerze znajduje się m.in. świadectwo nawrócenia Marcina Pospieszalskiego, współtwórcy młodzieżowego zespołu muzycznego "2 Tm 2,3" i "Arki Noego", oraz rozmowa z piosenkarką Eleni Dzoka. Twórcy pisma starają się o uzyskanie asystenta kościelnego u metropolity wrocławskiego.

Słowa Ojca Świętego wypowiedziane 29 października 1978 r. w Sanktuarium Maryjnym w Mentorelli rozpoczynają pierwszy numer pisma: "Modlitwa – mówi Jan Paweł II – która na różne sposoby wyraża stosunek człowieka do Boga żywego, jest równocześnie pierwszym obowiązkiem i jakby pierwszym orędziem Papieża, jest pierwszym narzędziem jego służby w Kościele i w świecie".

"Moc modlitwy", w cenie 5,50 zł, ma szansę rozchodzić się głównie w prenumeracie, poprzez parafie oraz kioski "Ruchu" (1,5 tys.), bo np. EMPiK odmówił rozprowadzania miesięcznika. Zainteresowani pismem mogą skontaktować się z wydawcą telefonicznie (074 853 32 81), pisząc na adres fundacji (58-100 Świdnica, ul. Długa 33) lub pocztą elektroniczną (e-mail fwir@@euro-info.com.plx) lub zaglądając na strony internetowe (www. mocmodlitwy.katolik.pl).

Początkowy nakład 3 tys. egzemplarzy może wzrosnąć tylko dzięki zainteresowaniu czytelników pismem, które rodzi się w trudzie.

grudzień 2002

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

« » Maj 2021
N P W Ś C P S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Pobieranie... Pobieranie...