Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie. Komentarze do liturgii i modlitwa wiernych.

Wprowadzenie do liturgii

Myśli nasze i uczucia wczoraj, dziś krążą wokół wszystkich naszych drogich zmarłych. Nie ma ich pośród nas, odeszli, pozostawiając żal, smutek, pustkę. Nasi najbliżsi: rodzice, rodzeństwo, krewni i przyjaciele, tak nam ich brakuje, tak byśmy chcieli, by stali tu dziś z nami i pośród nas. Oddalibyśmy nieraz wszystkie skarby świata, żeby niektórych z nich na powrót przywrócić do życia. Niepotrzebnie! Bo oni wszyscy żyją u Boga, w niebieskim Jeruzalem. Połączmy się z nimi dziś w prawdzie świętych obcowania. Oni są szczęśliwi, zawsze wpatrzeni w światłość niegasnącą, sprawują wieczystą liturgię dzieci Bożych przed tronem Baranka. Ta święta liturgia, w której tu uczestniczymy jest przedsmakiem, zapowiedzią, figurą tej niebiańskiej, na którą doszli już nasi najdrożsi zmarli. Niech odpoczywają w Bogu, w Jego pokoju. Niech Chrystus, którego nigdy się nie zaparli, którego nie zdradzili, będzie ich wieczną nagrodą, radością i szczęściem. Polecajmy miłosierdziu Bożemu szczególnie tych, którzy znajdują się w czyśćcu, którzy czekają na oglądanie Boga twarzą w twarz.

Wprowadzenie do liturgii słowa

Słowo Boże, którego dzisiaj wysłuchamy, niesie nam nadzieję, że wszyscy staniemy przed Bogiem, który zniszczy śmierć i obdarzy nas życiem. Tym życiem jest dla nas Chrystus, który wskazał nam pewną drogę, pokonał śmierć przez swe zmartwychwstanie i obdarza nas prawdą swego słowa. To On prowadzi nas do Ojca na wieczną ucztę radości, gdzie Bóg zdejmie zasłonę z naszych oczu, a śmierć będzie jedynie przejściem do lepszego życia.

Modlitwa wiernych

Pokrzepieni nadzieją módlmy się do Boga Ojca, który przez zmartwychwstanie Chrystusa pokonał śmierć i chce wszystkich obdarzyć życiem wiecznym w radości nieba.

  1. Módlmy się za Kościół, aby uobecniając w Eucharystii śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, prowadził wszystkich do życia wiecznego.
  2. Módlmy się za ochrzczonych, aby swym życiem świadczyli, że wierzą w wieczne zbawienie.
  3. Módlmy się za zmarłych papieży, biskupów, kapłanów, siostry zakonne i wszystkich, którzy pełnili służbę wobec ludu Bożego, aby zostali włączeni do Kościoła chwalebnego.
  4. Módlmy się za zmarłych przywódców narodu, ludzi kultury, nauki i wszystkich, którzy służyli naszej ziemskiej ojczyźnie, aby oglądali chwałę Boga i sławili Jego miłość.
  5. Módlmy się za zmarłych z naszych rodzin, za poleconych nam w wypominkach, za zmarłych, którzy tutaj się modlili i pełnili posługę kapłańską, aby zmartwychwstali do nowego życia i na zawsze przebywali z Panem.
  6. Módlmy się za nas samych, abyśmy żyli z nadzieją zbawienia, a kiedyś spotkali naszych zmarłych w Bogu i na zawsze razem przebywali z Panem.

Wysłuchaj, Panie, tej naszej modlitwy i przyjmij do nieba naszych zmarłych, oczyść ich z winy, wybaw od kary,a nas żyjących umocnij w nadziei, abyśmy bez lęku oczekiwali na spotkanie z Tobą i razem z naszymi bliskimi znaleźli się tam, gdzie śmierć została pokonana przez miłość. Prosimy przez Chrystusa Pana naszego.


Przed rozesłaniem

Kończymy już naszą liturgię w Dzień Zaduszny. Niechaj przez nasze modlitwy Pan udzieli wiecznego pokoju wszystkim wiernym zmarłym. A my żyjmy na co dzień tak, aby i dla nas znalazło się miejsce w wiecznym domu Ojca, aby Chrystus był zawsze naszą nagrodą, radością, światłością i pokojem. Niech błogosławieństwo Najwyższego to sprawi, abyśmy mieli udział w dziale świętych, w światłości.

Idźcie i zawsze pamiętajcie o tych, którzy przed nami odeszli ze znakiem wiary i śpią w pokoju.
 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

« » Czerwiec 2022
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama