Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Rozważania różańcowe na Tydzień Misyjny 2017
Tajemnice chwalebne różańca są tajemnicami świadectwa. Wyraźnie pokazują, skąd bije źródło misji i ewangelizacji. W dzisiejszej modlitwie różańcowej prośmy za tych, którzy oddają swój czas i zdolności wychowaniu do misji.
1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa
Z głuchej ciszy grobu wybrzmiewa to jedno słowo: „Życie! …nie umarło na śmierć!” (ks. Jan Twardowski). Pan zmartwychwstał i my jesteśmy tego świadkami. Zimna skała i zamęt grzechu zostały definitywnie pokonane, a z nimi rozpacz, smutek, izolacja. Ostatnie słowo należy do życia! Wychowywać do misji to w istocie troszczyć się, aby wzrastało życie innych.
2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa
Powiedział Piłatowi: „Królestwo moje nie jest z tego świata” (J 18,36). Powiedział uczniom: „Moje Królestwo odbija się w oczach sióstr i braci, którzy są ubodzy, potrzebujący, skrzywdzeni i jeszcze Mnie nie znają”. Królestwo Jezusa to królestwo ubogich i właśnie w takim królestwie Jezus przygotował nam miejsce. Wychowywać do misji to wspierać ducha solidarności i współczucia.
3. Zesłanie Ducha Świętego
„Mieć w sobie ogień”, „mieć żar” – to cecha ludzi, którzy pozwalają się prowadzić Duchowi Świętemu. Wychowanie do misji jest możliwe, gdy wsłuchujemy się w Jego głos, gdy otwieramy się na Jego działanie, na Jego „niespodzianki”. Gdy pozwolimy towarzyszyć sobie w odkrywaniu naszego posłania, naszej cząstki w dziele misyjnym Kościoła, naszych ścieżek świadectwa. Wychowywać do misji to wsłuchać się w głos Ducha Świętego.
4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Towarzyszy, wspiera, jest dyskretnie obecna – zawsze tam, gdzie jest potrzebna. Wierzy, gdy innym brakuje wiary. Ufa, gdy wszystko prowadzi do rozpaczy i miłuje, jak tylko matka potrafi kochać. Wychowywać do misji to przyjmować Jej postawy, Jej zaangażowanie w sprawy misji, to zdecydowanie „być w sprawach Ojca” i Kościoła misyjnego.
5. Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi
Maryja nie żyje sama dla siebie i nie skrywa swego Syna dla siebie. Jej świętość ma wymiar posłannictwa i promieniowania. Jest cała zaangażowana, cała wsłuchana i cała dyspozycyjna. Jej świętość „nosi codzienne szaty”, a pielgrzymka wiary nie eliminowała trudnych etapów i wątpliwości. Maryja jest nam tak bliska „w niezliczonej ilości imion, w niezliczonej ilości twarzy” (S. Riabinin). Wychowywać do misji to wspierać, towarzyszyć i działać, by wzrastało Królestwo Ojca pod czułą opieką Maryi, Królowej Misji.
S. Katarzyna Murawska FMM
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |