publikacja 12.03.2025 22:27
Święty czas. Komentarze do liturgii i modlitwa wiernych.
Wstęp do liturgii
Niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, zwycięstwa Miłości nad grzechem, w którym wciąż jesteśmy zanurzeni. Ofiara Chrystusa na drzewie krzyża uwalnia nas spod władzy złego ducha, jednoczy nas z Bogiem i gwarantuje wieczne zbawienie w Królestwie Niebieskim.
By jednak móc w pełni skorzystać z owoców miłości Boga do człowieka, musimy przyjąć Jego zaproszenie, do nawrócenia i przemiany własnego życia. Wielki Post, który w Kościele obecnie przeżywamy jest dobrym czasem, aby poprzez post, modlitwę i jałmużnę odpowiedzieć pozytywnie na Boże zaproszenie.
Jako Boże dzieci, prośmy o miłosierdzie Boga na początku tej Eucharystii.
Wstęp do liturgii słowa
Za chwilę będzie miało miejsce spotkanie Boga z człowiekiem, sam Stwórca przyjdzie do każdego z nas w swoim zbawczym Słowie, które pokrzepi nasze serca i wskaże kierunek drogi, bo Słowo Pana jest jak lampa, która świeci tam, gdzie pojawia się mrok i ciemność.
Bóg po raz kolejny pragnie dzisiaj zawrzeć z nami przymierze, tak jak zawarł je z Abrahamem, jak będziemy świadkami w pierwszym czytaniu z Księgi Rodzaju. Przymierze człowieka z Bogiem, to jednym słowem naśladowanie Jego miłości we współczesnym świecie, miłości, która sprawi, że będą nasze ciała przekształcone na podobieństwo ciała Chrystusa, o czym zapewnia nas święty Paweł w Liście do Filipian.
Łukasz na kartach Ewangelii zapisuje scenę przemienienia Jezusa, która odsłania tożsamość Zbawiciela przed trzema uczniami, że Jezus jest Synem Boga.
Otwórzmy się na Słowo Boże i na jego działanie w naszym życiu.
Modlitwa wiernych
Zbliżmy Się z ufnością do Jezusa i z wiarą wołajmy do Niego:
Powtarzamy: Synu Dawida, wysłuchaj nas.
Panie Jezu, który wysłuchujesz stojących przed Tobą, pochyl się nad naszą słabością i grzesznością. Spraw, abyśmy nigdy nie zeszli z drogi Twojej miłości i prawdy. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
Przed prefacją
Złóżmy dziękczynienie Bogu za to, że zwyciężył grzech i przez śmierć Jezusa Chrystusa pokazał nam dowód miłości, która jest niezmienna i wiecznie trwa.
Przed rozesłaniem
Niech błogosławieństwo Boże, które teraz przyjmiemy, otworzy nas na działanie Boga w naszym życiu. Dostrzeżmy Boga w naszej pokutnej codzienności i powierzajmy Panu to, co nas trapi i niepokoi, ale też i to, co nas raduje.