Propozycje śpiewów - II Niedziela Wielkiego Postu (C)

Numery: DN – Droga do nieba SL – Śpiewnik Liturgiczny ExD – Exsultate Deo 2004

Procesja wejścia:

Do Ciebie wznoszę serce me

DN 208

Serce me do Ciebie wznoszę

SL 131

W nawiązaniu do dzisiejszej antyfony na wejście: „O Tobie mówi moje serce: Szukaj Jego oblicza. Będę szukał oblicza Twego, Panie, nie zakrywaj przede mną swojej twarzy”.

 

Przygotowanie darów:

Dałeś nam przykład, o Jezu

DN 469; SL 124; ExD 292

Dzisiejsze czytania z Nowego Testamentu koncentrują się na naszym naśladownictwie Jezusa. Tak jak On pościł i pokutował, tak i my przeżyjmy godnie i stosownie czas Przygotowania Paschalnego.

 

Komunia:

Bóg nad swym ludem zmiłował się

DN 203; ExD 443

W nawiązaniu do dzisiejszej antyfony komunijnej: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie”.

 

Uwielbienie:

Dziękujemy Ci, Ojcze nasz

DN 317; SL 30; ExD 163

Uwielbiajmy Boga Ojca za dar Jezusa Chrystusa, umiłowanego Syna, w Eucharystii.

 

Procesja na zakończenie:

Pieśń pasyjna

Zgodnie z polską tradycją na zakończenie można wykonać wybraną pieśń pasyjną.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Aga
  27.02.2010 21:58
  Mam ogromną prośbę do Pana Tomasza: Jest tyle pięknych i znanych pieśni-proszę je uwzględniać w propozycjach śpiewu! Niestety podawane przez Pana pieśni są mało znane, a nie wszystkie parafie mają możliwość wyświetlania tekstu w kościele! Poza tym, zgadzam się z moimi przedmówcami.
 • org
  28.02.2010 11:28
  Sięgam do archiwum i czytam, że rok temu proponował Pan następujące śpiewy:
  Wejście: Serce me do Ciebie wznoszę albo Bądź mi litościw
  Ofiarowanie: Pokładam w Panu ufność
  Komunia: Bądźże pozdrowiona
  Dziękczynienie: Dzięki o Boże Ojcze
  Wyjście: Dowolna pieśń o miłosierdziu Bożym
  Pytam: czy nie dało się przedstawić na tę niedzielę podobnych propozycji?
 • Ks. W. Lewandowski
  28.02.2010 22:03
  Trochę mnie dziwią wpisy pod propozycjami. Z kilku względów.

  Po pierwsze nie widzę pieśni mało znanych. A jeśli już jakaś pieśń w parafii nie jest znana, to przecież pochodzi z ogólnie dostępnych śpiewników, zatwierdzonych do użytku przez kompetentne władze kościelne. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby powoli wprowadzać je do użytku.

  Przy okazji trzeba nadmienić, że to wprowadzanie do liturgii nowych (starych-nowych) pieśni, to jeden z obowiązków organisty. Zadanie to jest dziś szczególnie ważne, bo śpiew liturgiczny w Polsce staje się coraz bardziej ubogi. Już dawno przeprowadzono badania, z których wynika, że w przeciętnej parafii śpiewa się zasadniczo kilkanaście pieśni w ciągu roku. To właśnie z tego powodu zdecydowaliśmy się przed kilku laty wprowadzić te propozycje, by ukazać bogactwo muzyki liturgicznej i bogactwo możliwości. (Z których oczywiście nikt nie ma obowiązku korzystać. Organista w mojej parafii - jeśli pieśń nie jest znana - szuka po prostu podobnej.)

  Pisząc o tym bogactwie nie możemy zapomnieć, że niedzielne czytania mszalne mają cykl trzyletni. Stąd już zupełnym nieporozumieniem jest domaganie się, by przygotowujący propozycje powielał to, co było przed rokiem. Bo przed rokiem czytano Ewangelię według św. Marka, a w tym roku według św. Łukasza i towarzyszyły im zupełnie inne czytania ze Starego i z Nowego Testamentu.

  Na koniec warto pamiętać, że Wielki Post dzieli się na dwie części: pokutną i pasyjną. Cezurą czasową dla obu części jest pierwsza niedziela Męki Pańskiej (5 Postu). Ten podział sugeruje dobór pieśni. Owszem, w wielu świątyniach od samego początku Wielkiego Postu śpiewa się tylko pieśni pasyjne. Ale to kolejny dowód na to, że reforma liturgiczna w Polsce nie została dokończona, a przygotowujący Mszę św. zapominają o zasadzie, że w liturgii wszystko (śpiewy, komentarze, homilia, a nawet dekoracja kościoła) powinno być podporządkowane Słowu Bożemu.

  Mimo tych uwag jest naszą wielką radością, że każdego tygodnia prawie półtora tysiąca muzyków z całej Polski i spoza jej granic korzysta z przygotowywanych w serwisie propozycji.
 • Tlola
  17.02.2013 19:25
  TAK MA KOLEGA RACJE TRZEBA NOWYCH PIESNI SIE UCZYC A NIE LUDU MÓJ LUDU CAŁY POSTA
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...
  « » Kwiecień 2020
  N P W Ś C P S
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  Pobieranie... Pobieranie...