Wielki Piątek w Watykanie

W Wielki Piątek Kościół wspomina śmierć Chrystusa. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii, a jedynie popołudniową Liturgię Męki Pańskiej. Tak też było w Watykanie, gdzie nabożeństwu w Bazylice św. Piotra przewodniczył Benedykt XVI.

Jak co roku homilię wygłosił kaznodzieja domu papieskiego. O. Raniero Cantalamessa mówił o nowym kapłaństwie, które swoją ofiarą ustanowił Chrystus. Jest ono nowe nie tylko w stosunku do Starego Testamentu, lecz również w odniesieniu do jakiegokolwiek pozabiblijnego kapłaństwa.

„Każdy inny kapłan daje to, czym nie jest – mówił kaznodzieja domu papieskiego. – Chrystus dał siebie, samego siebie złożył w ofierze. Sama ofiara nie ma już obłaskawić Boga, lecz raczej obłaskawić człowieka, sprawić, by odstąpił od wrogości względem Boga i bliźniego. Chrystus nie przyszedł z krwią innego, lecz z własną. Nie złożył swoich grzechów na barki innego – człowieka czy zwierzęcia – lecz sam obarczył się grzechami innych. W tym sensie ofiara Jezusa jest wspaniałym przesłaniem dla naszego świata. Pokazuje, że przemoc jest archaicznym przeżytkiem, cofaniem się do prymitywnych i minionych form rozwoju. Przypomina też, że przemoc przegrywa”.

Włoski kapucyn podkreślił, że przemoc bynajmniej nie zniknęła ze świata. Paradoksalnie pokolenie, które nigdy nie doświadczyło prawdziwej wojny, upaja się przemocą w mediach i grach komputerowych. Wciąż za mało mówi się również o przemocy względem kobiet – zaznaczył o. Cantalamessa. Przypomniał on, że ludem, który w sposób szczególny doświadczył przemocy są Żydzi. W tym roku obchodzą oni święta Paschy w tym samym czasie co chrześcijanie. W tym kontekście papieski kaznodzieja zacytował list, który dostał ostatnio od zaprzyjaźnionego Żyda:

„Z niesmakiem przyglądam się brutalnym atakom, jakie na całym świecie koncentrują się wokół Kościoła, Papieża i wiernych. Posługiwanie się stereotypami i przechodzenie od odpowiedzialności osobistej do zbiorowej przypomina mi najhaniebniejsze aspekty antysemityzmu. Pragnę zatem zapewnić ojca, Papieża i cały Kościół o mej solidarności Żyda otwartego na dialog, a także solidarności tych wszystkich, którzy we wspólnocie żydowskiej, a jest ich wielu, podzielają te braterskie odczucia”.

O. Raniero Cantalamessa życzył wszystkim żydom dobrej Paschy, a swą homilię w czasie papieskiej Liturgii Męki Pańskiej zakończył modlitwą z rytuału żydowskiej wieczerzy paschalnej, która przyjęła się również w tradycji chrześcijańskiej.

«« | « | 1 | » | »»
« » Grudzień 2021
N P W Ś C P S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama