Elektroniczne legitymacje

Ponad tysiąc ministrantów diecezji kieleckiej posługuje się wyglądającymi jak dowód osobisty, nowymi legitymacjami elektronicznymi, które stopniowe zastępują stare, papierowe. Dokument uprawnia do zniżek w wybranych obiektach sportowych i punktach gastronomicznych – to nowatorski pomysł diecezji kieleckiej.

Nowe dokumenty zawierają zdjęcie, dane osobowe, stopień ministrancki, nazwę parafii, specjalny, indywidualny kod i hologram oraz grafikę z kielecką katedrą.

- To forma dowartościowania ministrantów, ale i realne dla nich korzyści – mówi ks. Mariusz Kałka, diecezjalny moderator służby liturgicznej. – Na początku był pomysł ministranckiego klubu, który udało się zrealizować: grupa ministrantów zrzeszonych w Radzie Liturgicznej Służby Ołtarza, wspólnie z księżmi stworzyła klub i odwiedzają różne punkty w województwie, zabiegając o zniżki dla ministrantów diecezji kieleckiej - wyjaśnia. Kapłan przyznaje, że „niełatwo z tym się przebić”, ale sporo zniżek udało się wynegocjować. Każdy, kto posiada nową legitymację do klubu należy automatycznie.

Posiadający e-legitymację ministranci mają m.in. darmowy wstęp na baseny MOSiR - u w Kielcach oraz baseny w Strawczynie, Busku – Zdroju, Miechowie i Charsznicy. Mogą skorzystać ze zniżek na niektóre posiłki w kieleckiej galerii Echo, trwają rozmowy z tamtejszym kinem.

Nowa legitymacja pomaga usprawniać współpracę księży z ministrantami w parafiach, czego przykładem jest parafia Krajno w Górach Świętokrzyskich. Ks. Michał Glin, opiekujący się grupą 60 ministrantów w niewielkiej wiejskiej parafii zakupił tzw. punktualnik. Jest to czytnik, przy którym ministranci odbijają legitymację, gdy przychodzą służyć do Mszy św. Dzięki temu specjalny system pokazuje aktywność każdego z nich, a księża nie muszą spisywać ich obecności na kartkach. Punktualnik ma już także parafia św. Jadwigi w Kielcach, zakup planuje kielecka parafia św. Wojciecha.

Elektroniczne legitymacje można zamówić przez stronę internetową ministranci.diecezja.kielce.pl i odebrać w swojej parafii. Tam też znajduje się aktualny wykaz punktów, w których ministranci mają zniżki.

«« | « | 1 | » | »»
« » Sierpień 2022
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama