Teksty formacyjne i prezentujące pasje ministrantów, tematy na zbiórkę ministrancką, wywiady z ciekawymi osobami ze świata kultury i sportu, quizy związane z życiem świętych, minilekcjonarz z czytaniami – to wszystko zawiera jedyny ogólnopolski miesięcznik dla ministrantów i lektorów „KnC – Króluj nam Chryste”. W marcu mija 20 lat od jego powstania.
„KnC” od początku objęty jest patronatem Komisji Episkopatu ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Powstał po to, by integrować i formować całą Służbę Liturgiczną Ołtarza w Polsce, służąc pomocą duszpasterzom, prezesom ministrantów i ich opiekunom” – mówi KAI Michał Bondyra, redaktor naczelny pisma od 2010 roku, a związany z pismem od początku jego istnienia.
Zaznacza, że miesięcznik powstał w 2004 r. z inicjatywy bp. Grzegorza Balcerka, poznańskiego biskupa pomocniczego, a wtedy także Delegata KEP ds. Ministrantów, i ks. Waldemara Hanasa, ówczesnego redaktora naczelnego „Przewodnika Katolickiego” i pierwszego redaktora naczelnego „KnC”.
„KnC” od początku pomyślany był tak, by każdy ministrant znalazł coś dla siebie, by nie było to jeszcze jedno kolorowe pisemko dla chłopców, ale by miesięcznik stanowił narzędzie w pracy formacyjnej w duszpasterstwie chłopców służących przy ołtarzu” – zauważa Bondyra.
Miesięcznik od początku dbał o wysoki poziom przekazywanych treści, dobór przedstawianych tematów i osób oraz o bogatą szatę graficzną. „W numerze zerowym, który pojawił się w marcu 2004 r., ukazał się wywiad z ks. prymasem Józefem Glempem” – wspomina Bondyra.
„Od początku pismo podzielone jest na dwie części: „W komży” i „Bez komży”. Pierwszy dział zawiera teksty formacyjne, jak Herosi Kościoła, tajemnice Liturgii, Formuj się, Zbiórka, Wykreślanka, Specjaliści, Co w liturgii piszczy, Zajawki&njusy, drugi dostarcza wiedzy, ale i rozrywki z zakresu sportu, muzyki, prezentując niezwykłe pasje ministrantów i księży z całej Polski” – tłumaczy Michał Bondyra.
„Chcemy pokazywać, że chłopacy służący przy ołtarzu to młodzi ludzie, którzy z jednej strony są blisko Kościoła i ołtarza, z drugiej są wysportowani, utalentowani, mają szerokie zainteresowania i pasje” – zaznacza redaktor naczelny.
W „Wywiadowni” goszczą osoby znane i lubiane ze świata sportu, kultury czy mediów, przyznający się do wiary w Pana Boga, jak Kamil Stoch, Piotr Cyrwus, Przemysław Babiarz czy Rafał Patyra. W miesięczniku nie brakuje też krzyżówki czy konkursów, a na ostatniej stronie okładki znajduje się komiks.
W ciągu 20 lat istnienia pismo zmieniało swą objętość i gościło na swoich łamach wielu autorów: kapłanów i świeckich nie tylko z archidiecezji poznańskiej.
„Od początku współpracuje z nami ks. dr Jakub Dębiec, ceremoniarz prymasowski, przewodniczący Komisji Liturgicznej oraz diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza archidiecezji gnieźnieńskiej, przybliżając czytelnikom zagadnienia związane z liturgią. Z kolei ks. Kamil Falkowski z archidiecezji warszawskiej wyrastał na lekturze „KnC”, a dziś przygotowuje dla pisma materiał dotyczący formacji ludzkiej. Obaj kapłani przygotowują też konspekty dla kapłanów na zbiórki ministranckie” – opowiada redaktor naczelny „KnC”.
Bondyra podkreśla, że dziś pismo ma 32 strony wraz z minilekcjonarzem, a idąc z duchem czasu, łączy świat rzeczywisty ze światem wirtualnym. „Dla księży pod QR kodem dołączone są dwa konspekty na zbiórki oraz quiz związany z życiem konkretnego świętego. Chodzi o to, żeby ułatwić duszpasterzom pracę w kole ministranckim” – dodaje.
Zwraca uwagę, że mocną stroną pisma jest jego funkcja integrująca ogólnopolskie środowisko ministrantów i lektorów. W ciągu 20 lat pod patronatem miesięcznika zorganizowano wiele przedsięwzięć na szeroką skalę. „Już w pierwszym roku naszego istnienia zorganizowaliśmy wraz z polskimi biskupami akcję „Polscy Ministranci Ojcu Świętemu – Janowi Pawłowi II”. Pod listem z przyrzeczeniami na Rok Eucharystii skierowanym do Ojca Świętego Jana Pawła II podpisało się 40 tys. byłych i obecnych ministrantów” – wspomina.
Dwa lata później „KnC” zorganizował Dzień Polski i koordynował wyjazd tysięcznej grupy ministrantów i lektorów na Europejską Pielgrzymkę Ministrantów do Ojca Świętego, organizowaną przez Coetus Internationalis Ministrantium (CIM). W tym samym roku miesięcznik był współorganizatorem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów do Rzymu.
„Jesteśmy współpomysłodawcą, współorganizatorem i patronem odbywających się co dwa lata Ogólnopolskich Pielgrzymek Ministrantów i Lektorów do polskich sanktuariów maryjnych. Dotychczas odbyły się pielgrzymki do Częstochowy, Lichenia, Krzeszowa, Niepokalanowa, Gniezna, Gietrzwałdu, Poznania i na Święty Krzyż. A 8 czerwca br. odbędzie się pielgrzymka do Wąwolicy” – zaznacza, dodając, że dotąd uczestniczyło w nich blisko 40 tys. ministrantów i lektorów.
„Wraz z ks. Pawłem Guminiakiem – pomysłodawcą, od samego początku organizujemy Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar „KnC”. W mistrzowskim, trwającym dwa dni turnieju bierze udział blisko od 120 do 150 drużyn ministranckich, które najpierw zwycięsko przebrnęły przez sito eliminacji diecezjalnych” – mówi Michał Bondyra. „Warto dodać, że w blisko 35 diecezjach w eliminacjach do tego największego po Pucharze Tymbarka amatorskim turnieju piłkarskim bierze udział blisko tysiąc zespołów” – dodaje.
„Dotąd spotykaliśmy się trzykrotnie w Elblągu, Częstochowie i w Rzeszowie, a także w Pile, Łodzi, Gdańsku, Radomiu, Lublinie i Kołobrzegu. Raz gościliśmy też w dwóch miastach naraz: Skierniewicach i Sochaczewie. W 2020 roku gospodarzem Mistrzostw o Puchar „KnC” miał być ponownie Elbląg, ale wszystko pokrzyżowała pandemia. W ub. roku o Puchar „KnC” najlepsi rywalizowali w Gnieźnie” – opowiada redaktor naczelny pisma.
„KnC” wydawany jest w Poznaniu przez Święty Wojciech Dom Medialny sp. z o.o. (wcześniej Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha). Dociera do większości polskich diecezji.