Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Kolejno, dzień po dniu, proponujemy refleksje, aby poszczególne wspólnoty wiernych – od parafii poprzez rodzinę, szkołę, wspólnoty apostolskie i Papieskie Dzieła Misyjne – w zjednoczeniu z Chrystusem, na wzór Maryi uskuteczniały tegoroczne wyzwanie, że misje muszą być owocem świadectwa Miłości, którą jest sam Bóg, a drogą tego świadectwa jest komunia.
Szkoła jest miejscem, gdzie dzieci i młodzież przyswajają wiedzę, ale również powinna być miejscem, gdzie będą mogli doświadczyć obecności Królestwa Bożego. Módlmy się w tych tajemnicach światła o dary Ducha Świętego dla dzieci, młodzieży i pedagogów.
1. Chrzest Jezusa w Jordanie
Spójrzmy na tę wielką tajemnicę objawienia się Syna Bożego wśród ludzi i rozpoczęcia przez Niego działalności publicznej. Niech Duch Święty, który zstępuje na Niego, by powołać Go do przyszłej „misji”, ukaże nam rolę naszego chrztu. Niech pomoże nam rozeznać nasze własne powołanie, abyśmy wiernie współpracując z łaską otrzymaną na chrzcie włączali się w działalność misyjną.
2. Objawienie się Jezusa na weselu w Kanie
Pochylamy się nad misterium obecności Boga w naszej codzienności, a szczególnie w naszym życiu rodzinnym, parafialnym, szkolnym. Prośmy Maryję, Nauczycielkę i Wychowawczynię, aby pomogła nam dostrzec, że Chrystus zawsze jest przy nas i w każdym z nas, że troszczy się nie tylko o nasze szczęście wieczne, ale i o nasze dobro doczesne. Niech dzięki interwencji Maryi, pierwszej z wierzących, Chrystus otwiera nasze serca na wiarę i niesienie pomocy wszystkim cierpiącym niedostatek.
3. Głoszenie Królestwa Bożego i wezwanie do nawrócenia
Bóg wzywa nas do nieustannego nawracania się i powstawania z upadków, ale nie pozostawia nas samych. On jest blisko, przebywa w nas i w każdej chwili z miłością pochyla się nad swymi dziećmi, również nad tymi opuszczonymi, w dalekich krajach misyjnych. Spośród wielu dobrych czynów: uzdrowień, oczyszczeń, rozmnożeń, wskrzeszeń, Jezus na pierwszym miejscu stawiał głoszenie Dobrej Nowiny. Człowiek potrzebuje pokarmu i zdrowia, ale jeszcze bardziej potrzebuje prawdy, nadziei i wiary. Prośmy Maryję, byśmy umieli w codzienności zachować wierność Bogu, a nasze modlitwy i ofiary z naszego cierpienia przyczyniały się do wzrostu Królestwa Bożego.
4. Przemienienie na górze Tabor
Bóg wzywa każdego z nas, byśmy również w dzisiejszym świecie uważnie słuchali oraz odczytywali znaki Boże i wiernie wypełniali Jego wolę. Błogosławieni, którzy nie widzieli. Ale Bóg powołuje także tych, którym dane jest zobaczyć, zrozumieć i uwierzyć, aby mogli się tym doświadczeniem dzielić. Każdemu, kto jest gotów podjąć trud duchowej wędrówki aż po krańce świata, Bóg daje radość obcowania ze sobą i umocnienie w wierze. On jest światłością świata, światłem dla mnie i mego życia.
5. Ustanowienie Eucharystii
Chrystus pozostał w Eucharystii ukryty pod postacią chleba i wina z miłości do nas, grzesznych ludzi. Pozostał wiedząc, że będzie często zapomniany, wzgardzony. Dał nam siebie na pokarm, byśmy przyjmując Go do naszych serc, stawali się dziećmi Bożymi. Prośmy Maryję, Matkę Eucharystii, by uczyła nas z pokorą i wdzięcznością przyjmować ten dar Bożej miłości, by otwierała serca wszystkich dla Chrystusa.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |