Papieskie intencje modlitewne na listopad

Ogólna: „Aby ofiary narkomanii i wszystkich innych form uzależnienia, przy wsparciu wspólnoty chrześcijańskiej, znalazły w mocy Boga Zbawiciela siłę potrzebną do radykalnej odmiany życia”. Misyjna: „Aby Kościoły Ameryki Łacińskiej dalej prowadziły misję kontynentalną, której inicjatorami są tamtejsi biskupi, wiążąc ją z powszechnym zadaniem misyjnym ludu Bożego”.

Jak co miesiąc, Ojciec Święty poleca modlitwom wiernych na całym świecie dwie intencje. Ogólną: „Aby ofiary narkomanii i wszystkich innych form uzależnienia, przy wsparciu wspólnoty chrześcijańskiej, znalazły w mocy Boga Zbawiciela siłę potrzebną do radykalnej odmiany życia”. Oraz misyjną: „Aby Kościoły Ameryki Łacińskiej dalej prowadziły misję kontynentalną, której inicjatorami są tamtejsi biskupi, wiążąc ją z powszechnym zadaniem misyjnym ludu Bożego”.

O problemie uzależnienia Papież mówił przed trzema laty, odwiedzając 12 maja 2007 r. podczas podróży do Brazylii „Farmę nadziei” w Guaratinguetá. Ośrodek, założony przez niemieckiego franciszkanina o. Hansa Stapela, prowadzi resocjalizację ludzi uzależnionych od narkotyków i alkoholu. Benedykt XVI przypomniał, że wskaźniki statystyczne dotyczące uzależnienia od narkotyków i środków odurzających w Brazylii i innych krajach Ameryki Łacińskiej należą do najwyższych na świecie. Zaapelował do handlarzy narkotykami, by „zastanowili się nad tym, jaką krzywdę wyrządzają nieprzeliczonym rzeszom młodzieży i dorosłych ze wszystkich warstw społecznych. Bóg zażąda od nich, by zdali sprawę ze swoich uczynków” – stwierdził Ojciec Święty, podkreślając, że „nie wolno deptać w ten sposób godności ludzkiej”.

Benedykt XVI przypomniał, że w „Farmie nadziei” stosuje się terapię, na którą składa się pomoc lekarska, psychologiczna i pedagogiczna, częsta modlitwa, praca fizyczna i dyscyplina. Dzięki niej już bardzo wiele osób, przede wszystkim młodych, zdołało wyzwolić się z uzależnienia od narkotyków i alkoholu i odnaleźć sens życia. „Resocjalizacja jest bez wątpienia dowodem skuteczności waszej inicjatywy – powiedział Papież do tej brazylijskiej wspólnoty. – Lecz tym, co najbardziej zwraca uwagę i potwierdza wartość włożonej pracy, są nawrócenia, odnalezienie Boga i czynny udział w życiu Kościoła”.

Papieska intencja misyjna na listopad dotyczy trwającej w Ameryce Łacińskiej misji kontynentalnej. Przyjmując w ubiegłym roku (19 lutego ub. r.) na audiencji w Watykanie wspólnotę rzymskiego Kolegium Latynoamerykańskiego Ojciec Święty przypomniał, że podczas swej wizyty w Brazylii spotkał się na konferencji w Aparecidzie z episkopatem wszystkich krajów tego kontynentu. „Będąc tam obecny – powiedział Papież – pragnąłem pobudzić biskupów do refleksji nad czymś, co jest istotne dla ożywienia wiary Kościoła pielgrzymującego na tych umiłowanych ziemiach. Wszyscy wierni mają się stać «uczniami i misjonarzami Jezusa Chrystusa, aby w Nim narody Ameryki Łacińskiej miały życie»”.

Benedykt XVI zachęcił latynoamerykańskich księży, by z entuzjazmem przejęli się tym duchem. Zwrócił uwagę na dynamizm, z jakim wszystkie tamtejsze diecezje podjęły misję kontynentalną. „Ta rzucona w Aparecidzie inicjatywa pozwoli wprowadzić w życie programy katechetyczne i duszpasterskie celem formacji i rozwijania chrześcijańskich wspólnot ewangelizowanych i zarazem misyjnych – stwierdził Papież. – Niech tym planom towarzyszy gorąca modlitwa, aby wierni coraz lepiej poznawali Chrystusa, oddawali się Mu i naśladowali Go, stale uczestnicząc w niedzielnych liturgiach swych wspólnot i dając Mu świadectwo. Staną się wówczas skutecznymi narzędziami nowej ewangelizacji, do której często wzywał Sługa Boży Jan Paweł II”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Marzec 2024
N P W Ś C P S
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Pobieranie... Pobieranie...