Hymn ŚDM w Lizbonie

W drugą rocznicę Mszy Rozesłania w Panamie zaprezentowano oficjalny hymn Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

Termin prezentacji Lizboński Komitet Organizacyjny wybrał celowo. Chodzi o podkreślenie kontynuacji pielgrzymki ŚDM i wspólną modlitwę z Ojcem świętym. Ponieważ, jak podkreślają, hymn to nie tylko promocja, ale przede wszystkim modlitwa, która w tłumaczeniu na różne języki rezonuje w lokalnych Kościołach.

Młodzi są zaproszeni, by podczas śpiewu hymnu, poczuli się zaproszeni do identyfikacji z Maryją w oddaniu się służbie, misji i przemianie świata - wyjaśnili organizatorzy w oficjalnym oświadczeniu. Hymn zatytułowany jest "Há Pressa no Ar", co w tłumaczeniu dosłownym oznacza "W powietrzu jest pospiech". W języku polskim najlepiej oddaje go powiedzenie: coś wisi w powietrzu. Inspiracją był temat spotkania: "Maryja wstała i poszła z pospiechem" (Łk 11,39). Autorem tekstu jest ks. João Paulo Vaz, muzykę skomponował Pedro Ferreira, nauczyciel i muzyk, pochodzący z diecezji Coimbra, aranżację wykonał Carlos Garcia.

Lisboa 2023 Official Theme Song | WYD Lisbon 2023 | Official Video

Temat (...) skłonił mnie do rewizji mojej relacji z Maryją i tym samym proces twórczy stał się głęboka modlitwą - wyjaśniał ks. João Paulo Vaz. Z kolei kompozytor, Pedro Ferreira, powiedział, że melodia narodziła się przed tekstem. Została skomponowana w małym pokoju, na podłodze, samotnie, i tak pomyślana, by tworzyła wspólnotę.

Hymn został wybrany w narodowym konkursie, na który napłynęło ponad sto propozycji. Opublikowany został na oficjalnych kanałach ŚDM Lizbona 2023 w dwóch wersjach językowych: portugalskiej i międzynarodowej.

Jego prezentacja w rocznicę poprzednich ŚDM przypomina, co wyżej zaznaczono, że te spotkania są jak sztafeta, która trwa przez lata i przynosi dobre owoce zarówno dla uczestników minionych dni, jak i dla oczekującego nowych uczestników Kościoła lokalnego.

I właśnie o owocach, jakie ŚDM mogą przynieść w życiu młodych i Kościoła, mówi Victor Chang, sekretarz wykonawczy Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Panamie:

Po ŚDM 2019 zaobserwowaliśmy wiele zmian, ale najważniejsza z nich to coraz większa obecność młodych ludzi w naszym Kościele w róznych obszarach życia. Młodzi przestali być odbiorcami i stali się twórcami (...) Również my, pracując z nimi i dla nich, jesteśmy jeszcze bardziej świadomi ich potencjału, oraz gotowi dać im przestrzeń i towarzyszyć im na tej drodze. To jest zmiana paradygmatu.

Przydatne linki:

«« | « | 1 | » | »»
« » Czerwiec 2022
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama