Kochany Jezu

Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża Franciszka. Plac Świętego Piotra, 2.04.2021. Rozważania przygotowane przez grupę Skautów Agesci „Foligno I” (Umbria) i dzieci z rzymskiej parafii p.w. Męczenników Ugandyjskich.

Wprowadzenie

Ojciec Święty: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

W.: Amen.

Wstęp

Kochany Jezu,

Ty wiesz, że także my, dzieci, mamy krzyże, które nie są ani lżejsze, ani cięższe od krzyży osób dorosłych, ale są prawdziwymi krzyżami, których ciężar odczuwamy nawet w nocy. I tylko Ty o tym wiesz i traktujesz je poważnie. Tylko Ty.

Tylko Ty wiesz, jak trudno jest mi nauczyć się nie lękać się ciemności i samotności.

Tylko Ty wiesz jak ciężko jest nie móc się powstrzymać i budzić się każdego ranka cały mokry.

Tylko Ty wiesz, jak ciężko jest nie umieć mówić tak dobrze jak inni, myśleć tak szybko. i poprawnie liczyć.

Tylko Ty wiesz, jak trudno patrzeć, jak moi rodzice się kłócą, trzaskają drzwiami i nie odzywają się do siebie przez wiele dni.

Tylko Ty wiesz, jak trudno jest znosić dokuczanie innych i zdawać sobie sprawę, że jest się wykluczonym z uroczystości.

Tylko Ty wiesz, co znaczy bycie ubogim i musieć zrezygnować z tego, co mają moi przyjaciele.

Tylko Ty wiesz jak trudno pozbyć się tajemnicy, która mnie bardzo boli i nie wiadomo komu ją wyjawić, w obawie, że zostanę zdradzony, oskarżony lub spotkam się z niedowierzaniem.

Kochany dobry Jezu, Ty też, jak ja, byłeś dzieckiem, Ty też się bawiłeś i może przewróciłeś się i skaleczyłeś; Ty też chodziłeś do szkoły i może niektóre z Twoich prac domowych nie poszły zbyt dobrze; Ty też miałeś mamę i tatę i wiesz, że czasami nie mam ochoty być posłusznym, kiedy mówią mi, żebym odrobił lekcje, wyniósł śmieci, pościelił łóżko i posprzątał pokój; Ty też chodziłeś na katechezę i modlitwę i wiesz, że nie zawsze tam idę z wielką radością.

Mój drogi dobry Jezu, Ty wiesz przede wszystkim, że na świecie są dzieci, które nie mają jedzenia, nie mają wykształcenia, które są wykorzystywane i zmuszane do prowadzenia wojny.

Pomóż nam każdego dnia nieść nasze krzyże, tak jak Ty niosłeś swój. Pomóż nam stawać się coraz bardziej dobrymi: być takimi, jakimi Ty chcesz, abyśmy byli. I dziękuję Ci, bo wiem, że zawsze jesteś blisko mnie i że nigdy mnie nie opuszczasz, zwłaszcza wtedy, gdy najbardziej się boję, i ponieważ posłałeś mi mojego Anioła Stróża, który chroni mnie i oświeca każdego dnia. Amen.

Stacja pierwsza: Poncjusz Piłat skazuje Jezusa na śmierć

Schola: Kłaniamy Ci się Panie Jezu i błogosławimy Tobie.

W.: Żeś przez Krzyż i Mękę swoją świat odkupić raczył.

Piłat, chcąc uwolnić Jezusa, ponownie przemówił do nich. Lecz oni wołali: „Ukrzyżuj, ukrzyżuj go!”. Piłat więc zawyrokował, żeby ich żądanie zostało spełnione. Uwolnił im tego, […]który za rozruch i zabójstwo był wtrącony do więzienia; Jezusa zaś zdał na ich wolę (Łk 23, 20-24).

Rozważanie

Kiedy byłem w pierwszej klasie, Marco, chłopiec z mojej klasy, został obwiniony o kradzież kanapki swojego kolegi z ławki. Wiedziałem, że to nieprawda, ale milczałem, to nie był mój problem, a potem wszyscy wskazywali na niego jako winowajcę. Dlaczego miałbym interweniować?

Za każdym razem, gdy o tym myślę, wciąż czuję wstyd, odczuwam ból z powodu tamtego czynu. Mogłem pomóc mojemu przyjacielowi, powiedzieć prawdę i pomóc w wymierzeniu sprawiedliwości, ale zamiast tego zachowałem się jak Piłat i wolałem udawać, że nic się nie stało. Wybrałem łatwe wyjście i umyłem od tego ręce. Dziś bardzo tego żałuję: chciałabym mieć trochę odwagi, pójść za głosem serca i pomóc przyjacielowi w trudnej sytuacji.

Czasami słyszymy tylko głos tych, którzy czynią zło i chcą zła, podczas gdy sprawiedliwość jest drogą pod górę, z przeszkodami i trudnościami, ale po naszej stronie mamy Jezusa, gotowego nas wspierać i pomagać nam.

Modlitwa dzieci

Jezu, daj mi serce proste i szczere, abym nawet w trudnościach miał odwagę i siłę do kroczenia w Twojej sprawiedliwości: „Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną” (Ps 23,4).

Módlmy się,

Panie, dobry Ojcze,
Zaszczep w nas swojego Ducha Świętego
i daj nam swoją siłę,
bo tylko w ten sposób będziemy mieli odwagę
by dawać świadectwo Twojej prawdzie,
która jest drogą sprawiedliwości i pojednania.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Wszyscy:

Pater noster, qui es in cælis: sanctificetur nomen tuum; adveniat regnum tuum; fiat voluntas tua, sicut in cælo, et in terra. Panem nostrum cotidianum da nobis hodie; et dimitte nobis debita nostra, sicut et nos dimittimus debitoribus nostris; et ne nos inducas in tentationem; sed libera nos a malo.

Stała Matka boleściwa                                Stabat mater dolorosa

Obok krzyża ledwo żywa                           Iuxta crucem lacrimosa

Gdy na krzyżu wisiał Syn                           Dum pendebat filius.

(sekwencja Jakuba z Todi z XIII w., muz. z XVII w.)

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | » | »»
« » Maj 2022
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama