Papież Franciszek zakończył dziś miesiąc modlitw o ustanie pandemii oraz wznowienie działalności zawodowej i społecznej. W Ogrodach Watykańskich Ojciec Święty poprowadził modlitwę różańcową, transmitowaną na cały świat przed media watykańskie.
Papież rozpoczął miesiąc modlitw 1 maja przed ikoną Matki Bożej - Madonna del Soccorso - w bazylice św. Piotra. Następnie modlitwa była kontynuowana każdego dnia w innym sanktuarium na świecie, w tym 3 maja na Jasnej Górze. Ta osobista inicjatywa Franciszka była koordynowana przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.
Końcowej modlitwie w Ogrodach Watykańskich towarzyszył, z woli papieża, obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Jego oryginał znajduje się w kościele św. Piotra w Perlach w diecezji augsburskiej w Niemczech i jest dziełem malarza Johanna Georga Melchiora Schmidtnera, powstałym około 1700 roku. Obecny papież przyczynił się do upowszechnienia tego wizerunku Maryi w Buenos Aires i Argentynie. Kopię oryginalnego obrazu przywiózł do Watykanu biskup Augsburga – Bertram Johannes Meier i podarował ją Franciszkowi.
Nabożeństwo różańcowe rozpoczęło się procesją z udziałem dzieci, które przystąpiły do pierwszej Komunii świętej w parafii Santa Maria della Grotticella w Viterbo, która jako pierwsza we Włoszech udostępniła swe pomieszczenia na punkt szczepień przeciw COVID-19, a także młodzieży bierzmowanej w parafii św. Dominika di Guzmana w Rzymie, grupy rzymskich skautów oraz kilku rodzin i sióstr zakonnych – jako przedstawicieli całego ludu Bożego.
Obraz w procesji nieśli młodzi ze Stowarzyszenia Świętych Piotra i Pawła, zaś straż honorową pełnili gwardziści szwajcarscy i żandarmi watykańscy. Śpiewał chór diecezji rzymskiej z towarzyszeniem zespołu orkiestrowego z Arcinazzo Romano.
- W maju gromadziliśmy się z wieloma wiernymi na modlitwie, łącząc się z różnymi sanktuariami rozsianymi po całym świecie, Tobie poświęconymi, o Maryjo, nasza Matko Najświętsza. Prosiliśmy Ciebie o wstawiennictwo za nami u Twego Syna Jezusa. Każdego dnia trzymając w rękach różaniec święty zwracaliśmy nasze oczy ku Tobie, Matko Miłosierdzia, błagając Ciebie, aby zakończyła się pandemia się i ludzkość mogła wznowić swoje życie codzienne, jako dni bezpieczeństwa. Dziś wieczorem gromadzimy się przed Tobą, nasza Dziewico-Matko, czczona w tym obrazie jako rozwiązująca węzły. Jest bowiem wiele węzłów które zaciskają się wokół naszego życia i krępują nasze działania. Są to węzły egoizmu i obojętności, węzły gospodarcze i społeczne, węzły przemocy i wojny. Swoim posłuszeństwem rozwiązałaś więzy nieposłuszeństwa Ewy, swoją wiarą rozwiązałaś to, co Ewa zawiązała swoim niedowiarstwem. Prosimy Ciebie, Matko Najświętsza, rozwiąż węzły, które nas uciskają materialnie i duchowo, abyśmy mogli z radością świadczyć o Twoim Synu, Panu naszym Jezusie Chrystusie – modlił się papież przed rozpoczęciem odmawiania różańca.
W czasie modlitwy różańcowej powierzano Maryi pięć intencji modlitewnych – pięć „węzłów” do rozwiązania i ożywienia nadziei ludzi. Pierwszym jest węzeł zranionych relacji, samotności i obojętności, które pogłębiły się w tym czasie. Drugi dotyczył bezrobocia, szczególnie wśród ludzi młodych, kobiet, ojców rodzin i tych, którzy próbują bronić swoich pracowników. Trzeci węzeł przedstawiał dramat przemocy, zwłaszcza w rodzinach i mieszkaniach, wobec kobiet albo tej, która wybuchła z powodu napięć społecznych zrodzonych z niepewności w obliczu kryzysu. Czwarty węzeł odnosił się do ludzkiego rozwoju, który mają wspierać badania naukowe, udostępniając odkrycia wszystkim, a zwłaszcza najsłabszym i ubogim. Piąty węzeł miał charakter duszpasterski: oby Kościoły lokalne, parafie, oratoria, ośrodki duszpasterskie i ewangelizacyjne mogły odnaleźć entuzjazm i nowy zapał w całym życiu duszpasterskim, a ludzie młodzi mogli pobierać się, zakładać rodzinę i tworzyć przyszłość. Intencje podawali i modlitwę prowadzili kolejno: młodzi z Akcji Katolickiej, rodziny nowożeńców lub oczekujące narodzin dziecka oraz rodzina osób głuchych, której zrodziło się powołanie zakonne.
Po odmówieniu różańca papież Franciszek dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Odśpiewano Litanię Loretańską, po czym papież udzielił zgromadzonym błogosławieństwa.
Kończąc miesiąc modlitw w intencji ustania pandemii oraz pełnego wznowienia życia duszpasterskiego i społecznego, Ojciec Święty podziękował 30 sanktuariom, które na zmianę animowały modlitwę różańcową, dzięki czemu „miliony ludzi jednym głosem wzniosły swoje modlitwy do Świętej Bożej Rodzicielki”. „Nadal prośmy Pana, aby chronił cały świat przed pandemią i aby wszystkim bez wyjątku dano możliwość zachowania bezpieczeństwa poprzez szczepionkę” - wezwał papież.
Z Ogrodami Watykańskimi połączone były sanktuaria, w których zgromadzeni wierni modlili się razem z papieżem: Notre-Dame de Boulogne w Nanterre we Francji, Matki Bożej Szensztackiej w Vallendar w Niemczech, Matki Bożej Bolesnej w Kibeho w Rwandzie, sanktuarium narodowe Maipú w Santiago de Cile, Matki Bożej Radosnej w Ourense w Hiszpanii, Matki Bożej z Lourdes w Carfin w Szkocji, Matki Bożej w Cudy Wielmożnej w Caacupé w Paragwaju i Nostra Signora della Salute w La Spezii we Włoszech.
W nabożeństwie uczestniczyli m.in. dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re i archiprezbiter bazyliki św. Piotra kard. Mauro Gambetti.
Vatican News - Italiano Preghiera del Rosario 31 maggio 2021 Papa Francesco