Celibat a Eucharystia

Możemy mówić o eucharystycznej naturze celibatu, wynikającej z ofiary – uważa Benedykt XVI, a jego nauczanie przypomina kard. Mauro Piacenza na łamach „L'Osservatore Romano”.

Ostatni odcinek cyklu dotyczącego kwestii celibatu w nauczaniu papieży został poświęcony Benedyktowi XVI. Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa owo przypomnienie nauczania Ojca Świętego rozpoczyna od 24 adhortacji posynodalnej Sacramentum caritatis z 22 lutego 2007 roku, w którym Ojciec Święty podkreśla „więź pomiędzy celibatem a Eucharystią”.

„Jeśli ta teologia urzędu nauczycielskiego przyjęta zostanie w sposób autentyczny i rzeczywiście wprowadzona w życie w Kościele, przyszłość celibatu będzie świetlana i owocna, ponieważ będzie przyszłością wolności i świętości kapłańskiej. Moglibyśmy w związku z tym mówić nie tylko o 'naturze oblubieńczej' celibatu, ale i o jego 'naturze eucharystycznej', wynikającej z ofiary, jaką Chrystus czyni nieustannie z siebie dla Kościoła i która w sposób oczywisty odzwierciedla się w życiu kapłanów”.

Kard. Piacenza odnotowuje również szereg wystąpień Benedykta XVI na ten temat w czasie niedawnego Roku Kapłańskiego, na zakończenie zaś stwierdza: „Jak mógłby Kościół żyć bez zgorszenia celibatu? Bez mężczyzn gotowych potwierdzić w teraźniejszości, także i nade wszystko poprzez własne ciało, rzeczywistość Boga? Stwierdzenia te znalazły spełnienie i w jakimś sensie ukoronowanie w nadzwyczajnej homilii, wygłoszonej na zakończenie Roku Kapłańskiego, w której papież modlił się, abyśmy, podobnie jak Kościół, wolni byli od mniejszych skandali, ażeby ujawnił się prawdziwy skandal historii, którym jest Chrystus Pan”.

«« | « | 1 | » | »»
 • ks. M. Polak
  15.02.2011 19:48
  Łączenie celibatu z Eucharystią jest teologicznie wątpliwe, nawet można by powiedzieć błędne.Można takie stwierdzenia przyjąć na płaszczyźnie rozważań duchowych, szukania pewnego uzasadnienia i potwierdzenia dla obecnej sytuacji życia w celibacie, motywacji. I tu można się zgodzić. Ale do sprawowania Eucharystii nie jest wymagany celibat, ale święcenia kapłańskie. Te zaś nie są ze swej istoty złączone z celibatem. Nie może być Eucharystia uwarunkowana decyzją człowieka, jego zdolnością do podjęcia czy nie takiej formy życia.
 • gut
  16.02.2011 00:11
  Przepraszam ale jak coś takiego mówi papież i to jeszcze Benedykt XVI to ja się będę wymądrzać w tej kwestii, widocznie wiec co mówi.
 • michzol
  16.02.2011 13:03
  chciałbym też zauważyć, że Papież mówił o "eucharystycznej naturze celibatu, wynikającej z ofiary" a nie o tym że Eucharystia ma naturę celibatu.
 • janek344
  17.03.2011 11:48
  To mogło by oznaczać, że ksiądz (np.greckokatolicki)przyjmuje "gorszą" Komunię jeżeli jest żonaty. A każdy z nas ludzi świeckich zwany laikatem nie przyjmuje takiego samego Chrystusa? Nie może być żadnego związku między celibatem a Eucharystią, bo było by to zaprzeczeniem jednego i drugiego.A co z przyjmowaniem Komunii przez kobiety ? Mam wielką nadzieję że źle zrozumiałem artykuł bo tak jak go pojęłem to oznaczało by że to samo Ciało Chrystusa ma inną wartość dla celibatoriuszy (jakąś lepszą) a inną , gorszą dla reszty chrześcijan..
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Sierpień 2018
  N P W Ś C P S
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  Pobieranie...