Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »„Eucharystia to centrum życia Kościoła. Eucharystia to sakrament wielkiej miłości i miłosierdzia, jakie okazuje nam Chrystus” - mówił bp Piotr Libera podczas Eucharystii z udziałem nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. z diecezji płockiej 12 marca, w salezjańskim ośrodku rekolekcyjnym w Woźniakowie. Wręczył także szafarzom misję kanoniczną na kolejny rok posługi.
W wygłoszonej homilii bp Libera przypomniał, że o posłudze nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. mówi dekret „Immensae caritatis” papieża Pawła VI z 1973 r. W Polsce Episkopat wprowadził tę instytucję w 1990 r. W kraju jest obecnie kilka tysięcy szafarzy. W Diecezji Płockiej ta liczba również się zwiększa: do aktualnych 66 szafarzy w czasie rekolekcji w Woźniakowie dołączyło kolejnych 11. mężczyzn.
Ordynariusz płocki przypomniał, że wielu szafarzy nie tylko pomaga rozdzielać Komunię św. i nosić ją do chorych i starszych w niedzielę, ale robi to codziennie: „W wielu parafiach chorzy cieszą się z tego, że mogą często przyjmować Komunię św. Swoje cierpienia łączą z Chrystusem, łatwiej im znosić krzyż choroby i cierpienia, kiedy dźwigają go razem z Nim. Co więcej, wasza posługa wpływa bardzo pozytywnie na życie i duchowość was samych i waszych rodzin”, mówił do szafarzy bp Libera.
„To wy podajecie «chleb eucharystyczny» zgłodniałemu współczesnemu człowiekowi, zwłaszcza zaś osobom chorym, opuszczonym i cierpiącym. Wy zaspakajacie ten głód w imieniu Kościoła. To wy karmicie duszę przygnębioną, pogrążoną w smutku i lęku. Ludziom zgłodniałym miłości przynosicie prawdziwą Miłość ukrytą w Eucharystii. To w Niej Pan Bóg okazuje nam nieskończoną miłość. Karmiąc się tą Miłością, przyjmując ją, także my sami okazujemy miłość i wzrastamy w miłości do Boga i do ludzi" – mówił hierarcha.
Przekonywał także, że w posłudze szafarza najlepszym wzorem i przykładem jest Matka Najświętsza – „Niewiasta Eucharystii”. To od niej należy się uczyć „właściwej postawy na Eucharystii i poza Eucharystią”, uczyć, jak wzrastać w pobożności Eucharystycznej i jak być „wdzięcznym z Eucharystii”. Prosił także, aby Eucharystia – źródło miłości, była zawsze „motywem do lepszego okazywania miłości każdemu potrzebującemu, każdemu choremu, każdemu spotkanemu człowiekowi”.
Uroczysta Eucharystia była jednym z punktów rekolekcji dla szafarzy Komunii św. W Woźniakowie bp Libera wręczył także misje kanoniczne 11 nowym szafarzom oraz przedłużył ważność tego dokumentu 66 już posługującym szafarzom, na kolejny rok posługi.
Rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. prowadzili: psycholog ks. dr Marek Jarosz, wykładowca KUL w Lublinie i WSD w Płocku oraz ks. mgr Roman Bagiński, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Płocku, organizator rekolekcji.
„Jezus, przeprowadzając nas przez szkołę trudu i wyrzeczenia pragnie, abyśmy się rozwinęli przez kształtowanie relacji z innymi ludźmi, relację do Boga - głosił w konferencji ks. Marek Jarosz. - Boże życie potrzebuje w nas dojrzałej osobowości: odpowiednio ukształtowanych uczuć, motywacji, zachowań i rozumienia świata. Dojrzałe sumienie potrzebuje wsparcia ze strony naszego ludzkiego poznania oraz nasłuchiwania głosu i woli Bożej”, podkreślał psycholog.
W programie rekolekcji w Woźniakowie znalazły się także wspólne modlitwy, adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo pokutne, spotkanie braterskie, praca w grupach. Szafarze otrzymali także publikacje dotyczące ich posługi.