Instrukcja obsługi - Zdrowaś Maryjo

Człowiek jest szczęśliwy wtedy, gdy jego życie wydaje owoce. Owocem życia Maryi był Jezus.

Sierpień to nie tylko miesiąc trzeźwości, ale też, szczególnie w naszym kraju, miesiąc kojarzący się Matką Najświętszą, pielgrzymkami do maryjnych sanktuariów, itp. A zatem? Modlitwa „Zdrowaś Maryjo”, tak nie pasująca pozornie do ludzi naszych czasów. Czy aby na pewno?

Słowa

Zanim jednak zatrzymamy się w skrócie nad głównymi myślami płynącymi z tej modlitwy wypada się zastanowić po co w ogóle modlić się za przyczyną Matki Bożej. Najdoskonalsza przecież jest Modlitwa Pańska, a „Zdrowaś Maryjo”? Bardzo łatwo można pisać o Matce Najświętszej pieśni pochwalne, hymny, wierszyki, z których wyłania się Jej nieprawdziwy obraz. Czasem może się wydawać być lepsza, bardziej kochająca „swoje dziatki” niż Bóg Ojciec. Co zatem z tą Matką zrobić i po co się do niej modlić? Myślę że po to, aby odkryć co było siłą Jej życia – posłuszeństwo Bożemu słowu, życie tym słowem. „A Jego matka zachowywała wszystkie te słowa w swym sercu” (Łk 2, 51). Tego uczy zresztą również różaniec – zgłębiania Bożego słowa i odczytywania go w swoim życie; na pewno nie wyklepywania pobożnych formułek na czas.

„Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą”. To wcale nie życzenia zdrowia, ale swego rodzaju przywitanie Maryi. Niby takie dziwne, a przecież za każdym razem, kiedy rozmawiamy ze znajomymi jakoś się z nimi witamy. Tymczasem to nie jest takie zwyczajne przywitanie. Witam Tę, która jest pełna łaski, z którą jest Pan i która jest z Panem. Tym samym proszę Ją o wstawiennictwo, abym dobrze wykorzystywał i napełniał się tymi łaskami, które przygotowuje dla mnie Pan, abym stale był z Nim, albo raczej – abym chciał być coraz bliżej Niego i pamiętać o tej obecności. Przy tej okazji nasuwa mi się taka myśl, że często prosząc kogoś o modlitwę, albo ją obiecując, myślimy właśnie o ofiarowaniu w tej intencji modlitwy „Zdrowaś Maryjo”. I rzeczywiście coś w tym jest głębszego. Co? Krótki fragment: „Pan z Tobą”. W kontekście modlitwy wstawienniczej, modlitwy za kogoś, to prośba o to, aby Pan był z tą osobą, za którą się modlimy, aby nie doświadczała już więcej raniącej samotności, ale odczuła obecność Bożą, Bożą miłość, a może także obecność kogoś bliskiego przy niej.

„Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus”. Spójnik „i” bez żadnej straty dla sensu myśli można by tu zastąpić słówkiem: „bo”. Dlaczego? Wypowiadając te słowa przypominamy sobie to, co było sensem życia Maryi – Jej relacja ze Słowem, z Jezusem. Człowiek jest szczęśliwy wtedy, gdy jego życie wydaje owoce. Owocem życia Maryi był Jezus. Wypowiadając te słowa warto zastanowić się, jak jest z „owocowaniem” drzewa mojego życia. Czy tym owocem jest Jezus? Nie można przestać prosić o to, aby tak było...

„Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami, grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej”. Co jest tu najważniejsze? Prośba o modlitwę nie tylko na tę chwilę, ale i na godzinę śmierci. Modlitwa pozwala zerwać więzy samotności. Dobrze jeśli ktoś przy nas jest, ale nie wszystkich możemy zawsze mieć przy sobie. Wtedy dobrze jest mieć z nimi jakąś łączność. Może modlitwa?...

Gesty

Modlitwa „Zdrowaś Maryjo” przywodzi na myśl różaniec. Z różańcem zaś kojarzy się pewien wcale nie pozbawiony znaczenia gest – trzymanie w dłoniach paciorków. Co to może oznaczać? To, że zawsze jesteśmy w dłoniach Boga (nie tylko na modlitwie), zawsze jesteśmy pod Jego opieką. Nawet jeśli sami zasypiamy z różańcem w ręku, gubimy go gdzieś po nocy, On o nas nie zapomni. „Oto wyryłem cię na moich dłoniach” (Iz 49, 16). Pamiętam, nie zapomnę. Warto o tym pamiętać, kiedy trzymamy w dłoniach różaniec.


 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MODLITWA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gut
  11.08.2011 16:11

  Biblijne uzasadnienie Różańca św.:

  „Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą” - Najstarsze dwie to cytaty z Nowego Testamentu: słowa archanioła Gabriela, wypowiedziane w czasie Zwiastowania (Łk 1,28) oraz słowa św. Elżbiety, skierowane do Maryi w czasie Nawiedzenia (Łk 1,42).

  „Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus” - słowa św. Elżbiety, skierowane do Maryi w czasie Nawiedzenia (Łk 1,42).

  Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami, grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej”. -  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena.  Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: "Niewiasto, oto syn Twój".  Następnie rzekł do ucznia: "Oto Matka twoja". I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.  (Jan 19,25;27

   

 • gut
  11.08.2011 16:32

  MAŁA DOPISKA  do Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami, grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej”- Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: "Pragnę".  Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: "Wykonało się!" I skłoniwszy głowę oddał ducha.  (J19,28-30)

 • 🌞♥️🐈
  09.04.2019 02:47
  Amen
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...
  « » Luty 2020
  N P W Ś C P S
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  Pobieranie... Pobieranie...