Eucharystia jest żywą osobą

Obecność Jezusa w Eucharystycznym chlebie i winie to nie sugestia czy fantazja, ale rzeczywistość. Papieski wysłannik na Krajowy Kongres Eucharystyczny we Włoszech mówił o tym w czasie Mszy otwierającej to wydarzenie.

Do leżącej nad Adriatykiem Ankony kard. Giovanni Battista Re przypłynął statkiem. To właśnie przybrzeżne mola i tereny stoczniowe goszczą kongres, którego hasłem są słowa: „Panie do kogóż pójdziemy”.

„Eucharystia nie jest rzeczą, ale żywą osobą: sam Chrystus staje się naszym pokarmem duchowym i towarzyszem na drodze naszego życia” – mówił w inauguracyjnej homilii kard. Re. Wskazał, że kongres jest wezwaniem do przekroczenia wszechobecnej postawy samowystarczalności i do otwarcia się na dar, jaki Bóg w postaci Chrystusa daje nam w Eucharystii.

„Ten Kongres jest usilnym wołaniem o to, by zbliżyć się do Chrystusa i by od Niego i wraz z Nim uczyć się i doświadczać, co to znaczy być chrześcijanami – mówił papieski legat. – Jest to apel do wszystkich wierzących, by nie bali się okazywać swej wiary w Boga i by z podniesioną głową stawiali czoła wyzwaniom czasu, takim chociażby, jak kultura narzucająca model życia bez Boga. Eucharystia jest wielkim motorem życia chrześcijańskiego. Stanowi zachętę do odnowy tkanki społeczeństwa i wychowania do dobrego życia Ewangelią. To ona stanowi punkt wyjścia nowej ewangelizacji, zdolnej nasycić swymi wartościami styl życia, otaczającą nas kulturę i całą egzystencję. Istnieje pilna potrzeba ponownego oparcia rodziny i społeczeństwa na skale, jaką jest wiara w Boga”.

Gospodarz spotkania, arcybiskup Ankony podkreśla, że współczesny człowiek, nawet jeśli często o tym głośno nie mówi, spragniony jest Boga i różnymi sposobami dopomina się pomocy i zbawienia. „Podtytuł kongresu brzmi: «Eucharystia dla codziennego życia». I właśnie to – zauważa abp Edoardo Menichelli – jest dla nas podstawowym wyzwaniem. Istnieje pilna konieczność zmniejszenia dystansu kulturowego między wiarą i życiem, między kultem i rzeczywistością, między tym, co celebrujemy, a tym, czym żyjemy”.

Krajowy Kongres Eucharystyczny w Ankonie to nie tylko wydarzenia stricte liturgiczne, ale również różnorodne inicjatywy charytatywne oraz bogaty program kulturalny. Wielu uczestników kongresowych obrad wskazuje, że obecne wydarzenie zbiega się ze 150. rocznicą Zjednoczenia Włoch. „Warto w tym kontekście pamiętać, że zanim została wypracowana nasza tożsamość polityczna, to wiara i Eucharystia już ukształtowały tożsamość narodową” – podkreślił w Ankonie kard. Angelo Bagnasco. Przybliżając historię włoskich kongresów Eucharystycznych mówił o tym także prof. Andrea Riccardi. Włoski historyk podkreślił, że „wiara w Boga bardziej zjednoczyła Italię niż Garibaldi”.

«« | « | 1 | » | »»
 • Savonarola
  11.09.2011 22:08
  Wypieczony przez siostry zakonne na patelni oplatek staje sie cialem Jezusa,ktory siedzi po prawicy Ojca Swietego w niebie...To rzeczywiscie wielka tajemnica katolickiej wiary...
 • Darek
  20.01.2013 23:12
  HOSTIA STAJE SIE CIAŁEM I KRWIĄ CHRYSTUSA ORAZ JEGO DUSZA I BÓSTWEM PODOBNIE WINO BÓG SWOJA MOCĄ NA PROŚBĘ KAPŁANA PRZEISTACZA CAŁĄ MATERIE W PANA JEZUSA NIC POZA PRZYMIOTAMI (TJ. SMAK, WYGLĄD ITD.) NIE POZOSTAJE Z CHLEBA PAN JEZUS JAKO BÓG OBECNY JEST WSZĘDZIE TAM JEST SUBSTANCJALNIE-FIZYCZNIE I DUCHOWO JAKO BÓG-CZŁOWIEK W MOMENCIE PRZEISTOCZENIA OFIARUJE SIĘ BOGU OJCU Z KTÓRYM MA WSPÓLNA NATURĘ ALE ODDZIELNA OSOBĘ W SPOSÓB BEZKRWAWY ABY DAĆ UDZIAŁ W JEDYNEJ KRWAWEJ I NIEPOWTARZALNEJ OFIERZE GOLGOTY PODIAŁ NA CIALO I KREW MA SYMBOLIOWAĆ TĘ OFIARE W FAKTYRNIE CHRYSTUS OBECNY JEST W PEŁNI W OBU POSTACIACH DLATEGO JEDNA JEST WYSTARCAJĄCA HOSTIA TO CHLEB PRZAŚNY WYPIEKANA JEST NA PRASACH LECZ W RAZIE JEJ BRAKU MOŻNA UŻYĆ CHLEBA PSZENNEGO NA ZAKWASIE W RYCIE WSCHODNIM URYWA SIE WYŁĄCNE CHLEBA KWASONEGO.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Październik 2018
  N P W Ś C P S
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  Pobieranie...