Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »„Zawierzenie” oznacza szczególną osobową relację, jaka pojawia się w wyniku odpowiedzi na miłość.
Szczególne miejsce w sercu bł. Jana Pawła II zajmowało nabożeństwo do Matki Bożej. Największy z rodu Polaków jawi się jako „całkowicie oddany Maryi”. Jego pobożność maryjna bierze swój początek z dziecięcej modlitwy przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w wadowickim kościele parafialnym. W latach młodości przyjął szkaplerz karmelitański w kościele karmelitów „na górce” i odbywał pielgrzymki po dróżkach w Kalwarii Zebrzydowskiej. Szczególną rolę w procesie zawierzenia Maryi odegrało sanktuarium Pani Jasnogórskiej.
Jako robotnik w czasie II wojny światowej przyszły papież odkrył „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Maryi Panny” św. Ludwika Grignion de Monfort. W 1968 roku już jako kard. Wojtyła wspominał: „Miałem to nabożeństwo do Niej i jako dziecko, i jako student gimnazjum czy na uniwersytecie, ale jaka jest treść i głębia tego nabożeństwa – tego mnie nauczyła ta książeczka”. Dwa słowa wzięte z tej książeczki Totus Tuus (Cały Twój) stały się dewizą duchowości i posługi Karola Wojtyły jako księdza, biskupa, kardynała i papieża. „Oto jestem cały Twój i wszystko, co moje, Twoim jest, o mój Jezu najmilszy, przez Maryję, Twoją Najświętszą Matkę” – tymi słowami z Traktatu modlił się i je wypisywał na swoich rękopisach.
Bł. Jan Paweł II we wszystkich swoich przemówieniach czy encyklikach, mówiąc o różnych problemach, zawsze powierzał je Maryi. Jednocześnie wskazywał Ją jako wzór życia i postępowania. Całkowite oddanie Maryi Papież rozumiał jako właściwą drogę do spotkania z Jej Synem, Jezusem Chrystusem. Odpowiadając na pytanie Vittoria Messoriego w książce Przekroczyć próg nadziei, wyznał, że „w odniesieniu do pobożności maryjnej każdy z nas musi być świadom, że nie chodzi tylko o potrzebę własnego serca, o pewną skłonność uczuciową, ale o obiektywną prawdę o Bogarodzicy. Maryja jest nową Ewą, którą Bóg stawia wobec nowego Adama – Chrystusa. […] Matka Chrystusa Odkupiciela jest Matką Kościoła”.
Istotę zawierzenia bł. Jan Paweł II tłumaczył w encyklice Matka Odkupiciela, dokonując analizy testamentu Chrystusa przekazanego nam z krzyża. Syn Boży, powierzając swą Matkę uczniowi, zobowiązał go do otoczenia Jej synowską troską i zapewnienia koniecznej opieki. Z kolei oddając Maryi umiłowanego ucznia, wprowadził go w stanowiący istotę macierzyństwa „jedyny i niepowtarzalny związek osób”. W ten sposób Papież podkreślał, że słowo „zawierzenie” oznacza szczególną osobową relację, jaka pojawia się w wyniku odpowiedzi na miłość. Również my powtarzajmy Maryi z synowskim oddaniem: „Totus Tuus”.
Jest to fragment książki ks. Leszka Smolińskiego "Całkowicie oddany Maryi", Poznań 2012, Wydawnictwo Hlondianum. W portalu wiara.pl publikujemy dzięki życzliwości Autora.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |