Bez zgromadzeń zakonnych, bez życia poświęconego Bogu poprzez śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa Kościół nie byłby w pełni samym sobą.
W Litanii wzywamy bł. Jana Pawła II jako „Ojca osób konsekrowanych”. Jego pontyfikat wiąże się z troską o rozwój tego sposobu życia w Kościele. Życie konsekrowane nie polega jedynie na naśladowaniu Chrystusa całym sercem, na miłowaniu Go „bardziej niż ojca i matkę, bardziej niż syna i córkę”. Tego wymaga się od każdego ucznia. Polega natomiast na przeżywaniu i wyrażaniu swej konsekracji przez poddanie Chrystusowi całej egzystencji, które „upodabnia” do Niego, i przez całkowity wysiłek, który zapowiada eschatologiczną doskonałość.
Papież nauczał, że istnieją różne formy życia konsekrowanego, jak: życie monastyczne, pustelnicy, dziewice i wdowy konsekrowane, instytuty kontemplacyjne, instytuty oddane dziełom apostolskim, instytuty świeckie i stowarzyszenia życia apostolskiego. Wskazywał, że życie konsekrowane „nie tylko w przeszłości było pomocą i oparciem dla Kościoła, ale stanowi cenny i nieodzowny dar także dla teraźniejszości i przyszłości Ludu Bożego, ponieważ jest głęboko zespolone z jego życiem, jego świętością i misją”. W czasie spotkania z zakonami na Jasnej Górze, 5 czerwca 1979 roku, bł. Jan Paweł II stwierdził, że bez zgromadzeń zakonnych, bez życia poświęconego Bogu poprzez śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa Kościół nie byłby w pełni samym sobą. „Wasze domy – mówił Papież – powinny być przede wszystkim ośrodkami modlitwy, skupienia i dialogu, osobistego i wspólnotowego z Tym, który jest i ma pozostać pierwszym i naczelnym Rozmówcą w każdym waszym pracowitym dniu”.
W 1997 roku, w święto Ofiarowania Pańskiego, bł. Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Stworzył w ten sposób okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Maryja ofiarowała Bogu największy Dar, jaki otrzymała – Syna, Jezusa Chrystusa. Tym samym złożyła w ofierze siebie. Podobną ofiarę z siebie samych z miłości do Chrystusa składają osoby konsekrowane: „Ofiarowanie Jezusa staje się wymowną ikoną całkowitego oddania własnego życia dla tych, którzy powołani są, aby odtworzyć w Kościele i w świecie, poprzez rady ewangeliczne, charakterystyczne przymioty Jezusa, dziewictwo, ubóstwo i posłuszeństwo”.
Bł. Jan Paweł II , sięgając w swoim nauczaniu do bogatego skarbca Kościoła, przypomina, że w każdym czasie żyją ludzie, którzy na wzór ewangelicznej Marii pragną „obrać lepszą cząstkę”, podejmując życie w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie, by sercem niepodzielnym służyć Chrystusowi i bliźnim. A ich życie pozwala na osiągnięcie miłości doskonałej.
Jest to fragment książki ks. Leszka Smolińskiego "Całkowicie oddany Maryi", Poznań 2012, Wydawnictwo Hlondianum. W portalu wiara.pl publikujemy dzięki życzliwości Autora.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |